aktualności

Sesja: Wieliczka a Wielka Wojna

Sesja rocznicowa „W 100-lecie wybuchu wielkiej Wojny 1914-1918.  Wieliczka na drodze do niepodległości” 28 października 2014, godz. 11.00 – 13.00.

W bieżącym roku przypada 100. rocznica wybuchu I wojny światowej – konfliktu mocarstw europejskich, który zmienił oblicze ówczesnego świata. W jego wyniku stary porządek został zburzony, upadłkorespondencja wojenna wielickiego nauczyciela S. Jurczyńskiegoy monarchie, a narody pozbawione własnej państwowości zyskały szansę na niepodległy byt. Po przeszło wieku niewoli odradzała się także Polska, korzystając z tego, iż jej zaborcy znaleźli się w przeciwnych blokach militarnych.

W nawiązaniu do tych wydarzeń Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przygotowało sesję rocznicową pt. „W 100-lecie wybuchu wielkiej Wojny 1914-1918. Wieliczka na drodze do niepodległości”, która odbędzie się we wtorek 28 października 2014 r. w Zamku Żupnym.

korespondencja wojenna wielickiego nauczyciela S. Jurczyńskiego, zbiory Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaNa sesji zostaną zaprezentowane referaty poświęcone sytuacji w Europie w przededniu I wojny światowej oraz działaniom wojennym w Galicji w latach 1914-1917, przygotowane przez historyków, profesorów uczelni krakowskich – Mariusza Wołosa (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) i Michała Baczkowskiego (Uniwersytet Jagielloński). Sytuację w Wieliczce w 1914 roku i kolejnych latach I wojny światowej przybliży referat dra Pawła Krokosza z Muzeum Żup Krakowskich.

Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji. Wstęp wolny!

This entry was posted in aktualności, wykłady. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F