aktualności

Święto Soli 2019

Zapraszamy na 17. rodzinne Święto Soli, które odbędzie się 9 czerwca 2019 roku na dziedzińcu Zamku Żupnego oraz w Ogrodzie Żupnym. Hasłem tegorocznej edycji jest Sól w kuchni.

„Święto Soli” przywołuje pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce. W temat tegorocznej imprezy wpisuje się kuchnia żupna, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 r. a do dziś można oglądać fragmenty jej murów. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa „stołówka”, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy. Specjałów, nie tylko z dawnej kuchni, będzie można zakosztować w „Karczmie u Żupnika”. Tradycyjnie też będą miały miejsce pokazy rzemiosł, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

Dla dzieci będą przygotowane dwie Solne Strefy Edukacyjne – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach „Zdrowa kuchnia z solą”.

Będąc w Zamku Żupnym koniecznie trzeba zobaczyć nową, wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie. Najnowszym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z końca XVII w. oczywiście z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

Ponadto w programie: koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” i zespołu Słowiany oraz magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika, efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy i Zabawa loteryjna „kosz z solą”.

Gościem specjalnym imprezy będzie Słowackie Muzeum Techniki Oddział Solivar w Preszowie 

 

 


 

PROGRAM

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zamku Żupnego – 12.00 i 14.30

SOLNA STREFA EDUKACYJNA 10.00 – 17.00 (dziedziniec zamkowy)
Stanowisko archeologiczne
Zjazd u liny
Warsztaty z masą solną
Malowanie solniczek

SOLNA STREFA EDUKACYJNA 10.00 – 17.00 (Ogród Żupny)
Tor przeszkód z kuchennymi zagadkami
Warsztaty interaktywne dla młodych odkrywców (doświadczenia i eksperymenty z solą)
Zdrowa kuchnia z solą – zajęcia dla rodzin
Sól w diecie sportowca – porady i ćwiczenia

ZABAWY I POKAZY
Magiczny pokaz iluzjonistyczny Michała Kulika z Mam Talent z solą w tle – 13.00
Efektowne eksperymenty Z Kuźnią Wiedzy – 15.00
Zabawa loteryjna „Kosz z solą” – 14.00 i 16.00

OTWARCIE
Przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” na trasie: Szyb Daniłowicza, Aleja Jana Pawła II, Zamek Żupny – 10.45
Oficjalne otwarcie – 11.00

Z ŻUPNEGO KOTŁA
Karczma u Żupnika – specjały z kuchni żupnej i nie tylko
Lody Wielickie Solone

MUZYKA NA ŻYWO
Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” – 11.30 i 12.30
Koncert finałowy – SŁOWIANY – uczestnicy Must Be The Music – 17.00

WARSZTATY I POKAZY RZEMIEŚLNICZE
Historyczna Kuchnia Żupnawarzenia soliskręcania linlepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metaluwykonywania beczekrzeźbienia w soliwyrabiania świec

Program godzinowy:

PDF Święto Soli 2019 program

Regulamin imprez: 

PDF Regulamin imprez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 

Patroni i Partnerzy:

Partnerzy: Miasto i Gmina Wieliczka, Kopalnia Soli Wieliczka, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S. A., Kryniczanka  

Patronat honorowy: Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

Patronat medialny:  TVP 3 Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków, Poznaj Świat, Miasto Dzieci, Kids in Krakow, Wieliczka City 

This entry was posted in aktualności, dla rodzin, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F