Wystawa: Świat ze szklanych klisz

W ekspozycji podziemnej można oglądać wystawę Świat ze szklanych klisz. Wieliczka w fotografii Władysława Gargula.

Józef i Tomasz Markowscy, fot. W Gargul, lata 30. XX w.

Wystawa zaprezentuje kilkadziesiąt wielkoformatowych fotografii obrazujących ówczesną kopalnię soli z jej bogatą infrastrukturą naziemną, górników, a przede wszystkim dawną trasę turystyczną, stare wyrobiska oraz bieżące prace górnicze. Stanowią one niewielki procent bogatej, liczącej ponad 700 obiektów kolekcji fotografii, widokówek, negatywów szklanych (w liczbie 278) – pamiątek po działalności wielicko-bocheńskiego fotografa W. Gargula znajdujących się w zbiorach wielickiego muzeum.

Urodzony w Bochni W. Gargul (1883-1946) w wieku 20 lat otworzył swój pierwszy, samodzielny zakład fotograficzny. Zasłynął jako fotograf i wynalazca, wprowadzając na rynek fotograficzny zatrzask elektryczny do aparatu fotograficznego, fonometr do regulacji czasu naświetlania oraz przyrząd do szybkiego kopiowania kart bromosrebrnych. W kolejnych latach otworzył swoje zakłady w Zakopanem, Brzesku i Wiedniu po czym, przyciągnięty zapewne atrakcyjnością wielickiej kopalni, uruchomił początkowo sezonowy, a od 1918 r. stały zakład fotograficzny w Wieliczce. Od tego momentu trwale wpisał się w grono osób tworzących fotograficzną dokumentację Wieliczki z jej najcenniejszym zabytkiem jakim jest kopalnia soli.

Najstarsze „wielickie” fotografie W. Gargula pochodzą z ok. 1912 r. Jednak najintensywniejszy okres jego działalności fotograficznej w Wieliczce przypada na okres międzywojenny. Pozostawił po sobie liczną grupę negatywów szklanych i fotografii dokumentujących przeszłość Wieliczki, w tym działalność organizacji społeczno – kulturalnych takich jak Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia”, Koło Dramatyczne czy Klub Cyklistów i Motorzystów, a także bogaty zbiór pamiątkowej fotografii wykonywanej na tle szybu Daniłowicza turystom zwiedzającym kopalnię soli.

Wystawa „Świat ze szklanych klisz. Wieliczka w fotografii Władysława Gargula” jest jak stary album fotograficzny. Pozwala na chwile zadumy i refleksji nad zmiennością rzeczy.

Wystawa prezentowana jest w ekspozycji w kopalni soli od 28 czerwca do 29 września 2013 r.

galeria

Patroni medialni: TVP KrakówRadio KrakówDziennik Polski, TTG Central Europe, Stowarzyszenie Polskich MediówFoto

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Newsletter

do newslettera
    i bądź na bieżąco!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych