Spotkanie: Szlakiem dawnych domów i rezydencji żupników

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spacer po krakowskim rynku ”Szlakiem dawnych domów i rezydencji żupników” w środę 17 czerwca o godz. 17.00. Wstęp wolny. Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35.

żupnik Sebastian Lubomirski

Żupnik to zarządca solnego przedsiębiorstwa, które obejmowało kopalnie soli w Wieliczce i Bochni oraz warzelnie soli. Przedsiębiorstwo, które było własnością królewską w okresie staropolskim nazywano Żupami Krakowskimi. Urząd żupnika powierzano często osobom majętnym, dla których działalność w żupach  była tylko jedną z wielu prowadzonych i przynoszących finansowe korzyści. Stąd nieprzypadkowo to żupnicy stawali się właścicielami  najokazalszych  rezydencji należących do najważniejszych osiągnięć architektury Krakowa takich jak gotyckie pałace w Rynku Głównym nr 17 i  pałac Pod Baranami, renesansowe rezydencje Bonerów  i willa Decjusza  a także barokowy pałac Pod Krzysztofory.

Po krakowskim rynku śladami dawnych rezydencji oprowadzać będzie Klementyna Ochniak-Dudek z Działu Sztuki i Etnografii Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Osoby zainteresowane tematem zapraszamy do lektury artykułu pt. Rezydencje i domy żupne w Krakowie” Klementyny Ochniak-Dudek zawarty w Studiach i Materiałach do Dziejów Żup Solnych w Polsce, T. 25, s. 67-92.

Spotkanie jest kolejnym z cyklu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich we współpracy z wielickim Muzeum.