600 262 Wyrobisko solne Polkowice-Sieroszowice, fot. Anna Kopeć

Spotkanie: Sól w Polsce. Współczesne ośrodki produkcji.

Kryształy soli Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. Aleksandra ZapolskaNajbliższe spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich odbędzie się w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego, wyjątkowo w czwartek 21 września 2017 roku o godz. 17.00.

Spotkanie poprowadzi Rafał Zadak kurator wystawy Sól w Polsce Współczesne ośrodki produkcji prezentowanej w Zamku Żupnym do 15 października 2017 roku.

Spotkanie jest okazją do poznania nie tylko znanych ośrodków produkcji soli takich jak Kłodawa czy Polkowice-Sieroszowice ale także mniej znanych miejsc eksploatacji solanki i produkcji soli. Niektóre z tych miejsc jak np. Ciechocińska Warzelnia Soli, to unikatowy zabytek przemysłowy, w którym od 185 lat nieprzerwanie w sposób tradycyjny produkowana jest sól spożywcza.