Spotkanie: Ignacy Domeyko – obywatel świata

Kolejne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum poprowadzi prof. Zdzisław Jan Ryn autor biografii Ignacego Domeyki, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych UJ, alpinista, podróżnik, były ambasador w Chile i Argentynie.

DomeykoSpotkanie będzie okazją do poznania niezwykłej postaci Ignacego Domeyki, ze wszech miar zasługującej na pamięć. Domeyko w Chile został uznany za ojca górnictwa, ojca astronomii, obrońcę praw Indian oraz apostoła nauki i oświaty. Był świetnym naukowcem, matematykiem, geologiem, nauczycielem i organizatorem, prywatnie przyjacielem Adama Mickiewicza. Łączył w sobie wybitną, twórczą inteligencję z wrażliwością i głęboką duchowością.

Domeyko to to wielki patriota, człowiek nauki i wiary, o którym jego chilijski biograf Miguel Amunátegui, tak napisał: “Jego mózg jest jak świątynia; na głównym ołtarzu której spoczywa Bóg; a na ołtarzach bocznych, po prawej – nauka, po lewej – sztuka”.

Autorem polskiej biografii jest prof. Zdzisław Ryn, który badaniom życia i działalności Domeyki poświęcił kilkanaście lat. Dziś jest jego najlepszym jego znawcą.

Spotkanie odbędzie się w w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w środę 18 października 2017 roku, o godz. 17.00 w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego w Wieliczce. Wstęp Wolny.

This entry was posted in aktualności, wykłady. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.