aktualności

Spotkanie: Dyliżansem do Wieliczki

Zapraszamy wielbicieli historii kopalni wielickiej i gości podziemi na spotkanie z Małgorzatą Piera autorką publikacji „Dyliżansem do Wieliczki czyli ze wspomnień angielskojęzycznych podróżników (XVIII/XIX w.)”, które odbędzie się w środę 18 kwietnia 2018 roku, o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Spotkanie przybliży, mało bądź w ogóle nieznane opisy wielickich podziemi z XVIII i XIX wieku. Od stuleci kopalnia soli w Wieliczce stanowiła niezwykle silny magnes przyciągający różnorodnych podróżników, pisarzy, naukowców, arystokratów oraz przedstawicieli intelektualnych elit. Jako światowa atrakcja, owiana legendami, tajemnicza i mało przystępna stanowiła miejsce szczególne. Wizja podziemnej krainy jaka wyłania się z pożółkłych kart opisów dawnych podróżników zaciekawia, fascynuje… czasem, rozbawia, a zarazem jest źródłem wiedzy o dawnym świecie, obyczajach, kulturze, a także o wielu zapomnianych, historycznych szczegółach górniczego pejzażu. Stanowi także okazję do przyjrzenia się kopalni z perspektywy rozmaitych, ciekawych osobowości z innego obszaru kulturowego i epoki.

W potężnych wyrzeźbione kopalniach pod Krakowem lśni cudne miasto; jego mury kryształowe skąpane w soli, wiodą białym jak śnieg tropem korytarzy – pod komnat migotliwe stropy; jasnymi schodami w dół, gdzie struga wód podziemnych wytryskuje ze skały z impetem niezmiennym, żłobiąc białe doliny, po powierzchni krąży i do swych źródeł ukrytych niestrudzenie dąży. (Erasmus Darwin)

Relacje z pobytu w wielickiej kopalni są bardzo zróżnicowane, zarówno w formie jak treści wypowiedzi, od bajki – przypowieści (E. S. Craven Green) po naukowe opisy (np. J. R. Kohl czy G. Townson). Czasem autor sucho i rzeczowo opisuje swe przeżycia (jak dr Peschier), a nieraz wnikliwie i głęboko, w szerszej perspektywie – sięga do innych nauk (jak E. Darwin, B. Taylor czy L.Stephens). Książka, opatrzona wstępem, bogato ilustrowana, jest przygotowana w wersji polsko-angielskiej. Warto też zaznaczyć, że biogramy podróżników poprzedzają każdą relację, objaśniając kontekst kulturowy tekstów.

Wykład odbędzie się w ramach spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wstęp wolny!

 

Wydawnictwo można nabyć  w muzealnych punktach sprzedaży oraz w e-sklepie.

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F