solniczki

Solniczki światowej klasy w zbiorach Muzeum

W Zamku Żupnym znajduje się najcenniejsza w Polsce kolekcja solniczek. W 2016 roku, w efekcie bardzo intensywnych poszukiwań, głównie w domach aukcyjnych Londynu i Berlina, udało się nabyć solniczki, które stawiają muzealną kolekcję w światowej lidze zabytków sztuki tego typu.

solniczka-hans-arnold-muzeum-zup-krakowksich-wieliczkaPochodzą z Augsburga i wykonane zostały w kształcie sześcioboków ozdobionych scenami polowań. Na tak niewielkiej powierzchni, obok jeleni i psów oraz leśnej roślinności, w tle pojawiają się jeszcze czytelne krajobrazy. Naturalistyczne i bardzo szczegółowe przedstawienia świadczą o wirtuozerii i wysokim poziomie artystycznym wykonawcy. Ich wysoką klasę potwierdzają liczne odniesienia w literaturze. Cenną jest wiedza na temat pochodzenia – solniczki te znajdowały się w jednej z najlepszych kolekcji należącej do barona Meyera de Rotschilda.

Ale to nie jedyne skarby, które zostaną zaprezentowane w czasie Dnia Otwartych Drzwi Muzeum. Wyróżniają się też srebrne czarki na nóżkach w kształcie uskrzydlonych puttów reprezentujące XVI-wieczny renesans niemiecki. Kolejna – to okazały przykład baroku – zdobiona dojrzałymi owocami granatu, winogrona i gruszki wykonana została przez złotnika Petera Webera w 1690 r. w Salzburgu a zakupiona w Londynie.
Wielicka kolekcja wzbogaciła się też o kilka srebrnych obiektów w typie króla Jerzego III: cztery w kształcie muszli stojących na ptasich łapkach z poł. XVIII w. i trzy klasycystyczne wykonane przez wybitnego złotnika Paula Stoera w 1799 r.
Powiększył się też zbiór cennych solniczek miśnieńskich. Jednym z zakupów jest zestaw przyprawowy z ok. 1745 r., z najlepszego okresu funkcjonowania tej manufaktury. Jest on elementem znanego serwisu Gotzkowskiego. Wzór został opracowany specjalnie dla niego a potem wielokrotnie powielany np. na serwisie carskim. Motywami zdobniczymi są realistycznie przedstawione kwiaty a także owady: muszki i ważki. Piękne są też miśnieńskie solniczki figuralne w formie kosza niesionego przez ogrodniczkę, ogrodnika oraz koszy, na których siedzi chłopiec.

W 2016 roku udało się zakupić do zbiorów Muzeum, aż 46 nowych, cennych solniczek, ilość ta jeszcze wzrośnie, ponieważ w grudniu przybędą obiekty podarowane przez prywatnego kolekcjonera z Genewy.