600 SOLNICZKI, fot. K. Kozłowski

Solniczki od Paryża po Nowy Jork

Zapraszamy na spotkanie z autorką katalogu solniczek, kustosz Klementyną Ochniak-Dudek, które odbędzie się 8 lutego 2015 r., o godz. 11.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Podczas spotkania autorka opowie o niezwykłej, najcenniejszej w Polsce kolekcji oraz oprowadzi po wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Wśród gości rozlosujemy katalog !

Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich” zawiera 521 not katalogowych, 571 kolorowych fotografii w tym także całostronicowe reprodukcje wybranych obiektów. Jest to pierwsze systematyczne opracowanie solniczek, wchodzących w skład kolekcji gromadzonej przez Muzeum od 40 lat. Ten unikatowy zbiór obejmuje dzieła powstałe od wieku XVI do czasów współczesnych z niemal wszystkich kontynentów. Wyróżnia się bogactwem pod względem ilości (770 obiektów) a zwłaszcza rodzajów i typów rozwiązań solniczek (pojedynczych, występujących w parach lub większych zestawach albo stanowiących składnik większych serwisów stołowych).

Nowy katalog to ciekawa pozycja dla miłośników rzemiosła artystycznego. Całość poprzedza wstęp – w wersji polskiej i angielskiej – będący krótkim i kompetentnym zarysem dziejów solniczek oraz prezentacją charakteru kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Czytelnik może prześledzić zmiany form solniczek w różnych epokach i porównać współczesne sobie dzieła sztuki i wzornictwa, powstałe od Petersburga i Moskwy po Nowy Jork czy Kanton. Reprezentowane są wytwórnie rodzime i najbardziej znane na świecie centra produkcji, poczynając od takich złotniczych ośrodków jak Norymberga i Augsburg oraz dla porcelany – Miśnia.

Dzieci które będą na spotkaniu otrzymają zestaw kredek i kolorowanki z solniczkami.

Wszystkie dzieci które będą na spotkaniu otrzymają zestaw kredek i kolorowanki z solniczkami.

K. Ochniak-Dudek, „Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich”, s. 296, 571 fotografii kolorowych, cena 50 zł

• zobacz film
    godziny otwarcia