o muzeum
solniczki

Solniczka porcelanowa z figurką Murzynki

Solniczka porcelanowa w kształcie figurki z pojemnikiem na sól. Bardzo dekoracyjna postać murzynki z koszem powstała w najstarszej europejskiej manufakturze porcelany w Miśni, położonej niedaleko Drezna. Została wykonana według modelu opracowanego przez Johanna Friedricha Eberleina w 1741 roku. Skomplikowaną kompozycję w trudnej technice porcelany zrealizowano z prawdziwym mistrzostwem, przywołując kobietę z ówcześnie bardzo egzotycznej Afryki.

Na owalnym cokole z plastycznym motywem kwiatów artysta przedstawił postać półnagiej murzynki stojącej przy ściętym drzewie. Lekko pochylona postać zwraca się nieco w lewo, ma na głowie turban, a różowa tkanina otacza jej biodra. Przed nią znajduje się duży, przykryty kosz z zaznaczoną plecionką wiklinową. Dekorują go plastyczne gałązki z owocami oraz malowane pejzaże w obramionych miniaturach. Poszczególne elementy są ręcznie malowane w bogatej gamie kolorów.
Figurka należy do bardzo modnych w XVIII wieku rzeźb w porcelanie, które wzbogacały nakrycie stołu. Saska manufaktura w Miśni słynęła z ich wyrobu. Prawdziwi artyści, utalentowani rzeźbiarze byli autorami niezliczonych malowanych figurek postaci ludzkich i zwierzęcych, przedstawianych często w wyszukanych i wdzięcznych pozach. Typowe dla stołów tej epoki rozbudowane dekoracje komponowano z licznych takich figurek, wśród których najświetniejsze komplety obejmowały nawet 140 elementów, jak na przykład Świątynia Miłości pochodząca z połowy XVIII wieku. Uważa się, że najlepszego wyrazu tego, co było najbardziej żywe i urocze w epoce rokoka, należy właśnie szukać w saskich figurkach. Wzorowane na nich wyroby porcelanowe na długi czas stały się przykładami cenionej i poszukiwanej galanterii wzbogacającej nakrycie stołu. Obiekty z tak wczesnego okresu działalności miśnieńskiej wytwórni, jak murzynka z koszem, obecnie osiągają wysokie ceny na rynku antykwarycznym.

Autor: Johann Friedrich Eberlein
Czas powstania: 1741
Miejsce powstania: Miśnia, Saksonia
Wymiary: wysokość: 18 cm
Technika: wyciskanie w formie, wypalanie, szkliwienie, malowanie naszkliwne
Materiał: porcelana

This entry was posted in o muzeum, Obiekt tygodnia. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.