Kaplica Św. Kingi – świątynia wielickich górników

Kinga okładka
Kaplica św. Kingi - świątynia wielickich górników (5)Kaplica św. Kingi - świątynia wielickich górnikówKaplica św. Kingi - świątynia wielickich górników (4)

Cena: 35.00 zł

Opis produktu

Wizerunek kaplicy św. Kingi jest znany każdemu kto kiedykolwiek odwiedził kopalnię soli w Wieliczce. To najbardziej rozpoznawalna kopalniana komora.

Autorka dr Barbara Konwerska z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przybliża odbiorcy zmiany w wystroju wnętrza świątyni zachodzące na przestrzeni lat. Udało się to pokazać dzięki niezwykłym materiałom pochodzącym z archiwum Muzeum. Są to rysunki, szkice i fotografie (najstarsza z 1903 r.), wykonane przez Jana Czerneckiego, Władysława Gargula, Henryka Hermanowicza, Filipa Kalwajtysa oraz twórcy Muzeum – Alfonsa Długosza. Cennym pomysłem jest zestawienie rzeźb z zachowanymi projektami lub wzorami graficznymi na podstawie, których je wykonano. Współczesne fotografie wykonali Artur Grzybowski i Mirosław Sulma.