Dyliżansem do Wieliczki: czyli ze wspomnień angielskojęzycznych podróżników

Cena: 29.00 zł

Opis produktu

autor: Małgorzata Piera

Książka przybliża, mało bądź w ogóle nieznane w języku polskim, angielskojęzyczne opisy wielickiej kopalni z XVIII i XIX wieku. Od stuleci kopalnia soli w Wieliczce stanowiła niezwykle silny magnes przyciągający różnorodnych podróżników – pisarzy, naukowców, arystokratów oraz przedstawicieli intelektualnych elit. Jako światowa atrakcja, owiana legendami, tajemnicza i mało przystępna stanowiła miejsce szczególne.

Wizja podziemi jaka wyłania się z opisów podróżników zaciekawia, fascynuje… czasem – rozbawia – a zarazem jest źródłem wiedzy o dawnym świecie, obyczajach, kulturze, a także o wielu zapomnianych, historycznych szczegółach górniczego pejzażu. Stanowi także okazję do przyjrzenia się kopalni z perspektywy rozmaitych ciekawych osobowości z innego obszaru kulturowego i epoki.

Relacje z pobytu w wielickiej kopalni są bardzo zróżnicowane, zarówno w formie jak treści wypowiedzi – od bajki–przypowieści (E.S.Craven Green) po ściśle naukowe opisy (np. J.R.Kohla czy G.Townsona). Czasem autor sucho i rzeczowo opisuje swe przeżycia (jak dr Peschier), a nieraz wnikliwie i głęboko, w szerszej perspektywie – sięga do innych nauk (jak E. Darwin, B.Taylor czy L.Stephens).

rok wydania 2017
tekst, polski, angielski