Sesja: Wokół roku 1846. W 170. rocznicę rewolucji krakowskiej

W bieżącym roku przypada 170. rocznica jednego z XIX-wiecznych polskich zrywów niepodległościowych, który przeszedł do historii pod nazwą rewolucji krakowskiej lub powstania krakowskiego 1846 roku. Rozgrywające się wówczas wydarzenia, które także nie ominęły Wieliczki, zajęły istotne miejsce w dziejach Polski.

Z tej okazji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na specjalną historyczną sesję rocznicową z udziałem krakowskich i wielickich historyków 21 września (środa) o godzinie 17.00 do Zamku Żupnego.

Prof. dr hab. Kazimierz Karolczak (Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie od roku akademickiego 2016/2017), zarysuje sytuację monarchii habsburskiej w pierwszej połowie XIX wieku.

Z kolei dr hab. Tomasz Kargol z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego przedstawi nastroje panujące w Galicji w przededniu rewolucji krakowskiej 1846 roku. Natomiast dr Paweł Krokosz z Działu Historycznego Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka przybliży sytuację panującą w mieście oraz rozgrywające się wówczas wypadki rewolucyjne.

Sesję przygotował dr Paweł Krokosz.

This entry was posted in aktualności, wykłady. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • Newsletter

do newslettera
    i bądź na bieżąco!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych

kopalnia 8:00 - 17:00

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)

kopalnia 39/55 PLN (Muzeum + Trasa Turystyczna)

• Obiekt tygodnia

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych