aktualności

Potomkowie Domeyki w Wieliczce

W 1885 roku Ignacy Domeyko w czasie swojej podróży po Europie i Polsce, zwiedził wielicką kopalnię soli. W tym roku śladami tej podróży wyruszyli jego krewni, którzy Wieliczkę zwiedzali w sierpniu.

 

Goście, którzy odwiedzili Wieliczkę 11 sierpnia to praprawnukowie Ignacego Domeyki: dziennikarka Cecilia Domeyko, autorka książek biograficznych o Domeyce Paz Domeyko Lea-Plaza oraz ich brat Miguel Domeyko. Gościom towarzyszył prof. Zdzisław Jan Ryn, autor kilku książek poświęconych Domeyce, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych UJ CM, alpinista oraz podróżnik, były ambasador w Chile i Argentynie.

Niezwykli goście najpierw zwiedzili trasę turystyczną oraz trasę Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli, a następnie Zamek Żupny z najcenniejszą w Polsce kolekcją solniczek. Goście mieli również szansę prześledzić podziemną trasę Domeyki, udało się to dzięki zachowanym w Muzeum oryginalnym fotografiom, pierwszego fotografa wielickiej kopalni, Awita Szuberta.

Ignacy Domejko to postać niezwykła, ze wszech miar zasługująca na pamięć. W Chile został uznany za ojca górnictwa, ojca astronomii, obrońcę praw Indian oraz apostoła nauki i oświaty. Był świetnym naukowcem, matematykiem, geologiem, nauczycielem i organizatorem. Łączył w sobie wybitną, twórczą inteligencję z wrażliwością i głęboką duchowością. Dla uczczenia jego ogromnych zasług w świecie UNESCO ogłosiło rok 2002 Rokiem Ignacego Domeyki.

To wielki patriota, człowiek nauki i wiary, o którym jego chilijski biograf Miguel Amunátegui, tak napisał: “Jego mózg jest jak świątynia; na głównym ołtarzu której spoczywa Bóg; a na ołtarzach bocznych, po prawej – nauka, po lewej – sztuka”. W 1996 r. w Santiago de Chile powstała grupa osób podejmująca działania zmierzające do uznania Domeyki za Sługę Bożego. Autorem polskiej biografii jest prof. Zdzisław Ryn, który badaniom życia i działalności Domeyki poświęcił kilkanaście lat. Dziś jest najlepszym jego znawcą.

W nawiązaniu do krewnych Domeyki przybywających do Wieliczki rodzi się pytanie jak wyglądała wtedy kopalnia soli? Odpowiedź można odnaleźć w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które obok licznych zabytków techniki górniczej, gromadzi także materiały dotyczące dziejów turystyki: dawne przewodniki, relacje, mapy oraz fotografie. Pozwalają one nie tylko odtworzyć przebieg dawnej trasy i zobaczyć jak wyglądały zwiedzane komory, ale także poczuć ich nastrój. W dużej mierze jest to zasługa pierwszego fotografa wielickiej kopalni: Awita Szuberta, który w 1892 roku, 7 lat po wizycie Domeyki uwiecznił wielicką kopalnię.

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F