aktualności
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, dla dzieci (15)

Popołudnie ze Straussem 2017

Zapraszamy na cykl czterech koncertów „Popołudnie ze Straussem” na dziedzińcu Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli. Koncerty, obok utworów rodziny Straussów, zaprezentują także dzieła innych uznanych kompozytorów europejskich XIX wieku.

Popołudnie ze Straussem, fot. Piotr Chwalba30 lipca o godz. 16.00 odbędzie się drugi koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem”. Koncert wykonają: Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod kierunkiem Jerzego Sobeńko oraz znani i utalentowani soliści:  Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran i Jan Wilga – tenor. W programie usłyszeć będzie można m.in. utwory: Johanna Straussa  „Życie artysty”, „Tik Tak Polka” i „Pizzicato Polka”, Emila Waldteufel a “Espana”, Johannesa Brahmsa  “Taniec węgierski” nr 6, Antoniego Rubinsteina  “Melodia” czy Josifa  Ivaanovicia “Fale Dunaju”.

 

Bożena Zawiślak-Dolny  jest śpiewaczką wszechstronną, z powodzeniem śpiewa w operze, operetce i musicalu. Ta znakomita śpiewaczka o której mówiono, że jest uśmiechniętym wulkanem energii, przez wiele lat była mezzosopranowym filarem Opery Krakowskiej. Jej kreacje zawsze przyjmowane były z pełnym uznaniem przez publiczność i krytyków. Swoje znakomite kreacje stworzyła w operach Rossiniego (Kopciuszek, Cyrulik Sewilski, Semiramida) i Verdiego (Bal maskowy, Trubadur, Nabucco, Rigoletto, Aida), jednak najbardziej zrosła się z jej nazwiskiem partia tytułowej Carmen w operze Bizeta. Nieobcy jest jej również repertuar oratoryjno-kantatowy (Stabat Mater Pergolesiego i Szymanowskiego, Requiem Verdiego i Dworzaka, VIII Symfonia Mahlera, Czarodziejska miłość de Falli). Ogromny sukces przyniosło artystce wykonanie songów Kurta Weilla w przygotowywanym przez Operę Śląską spektaklu „Zagraj mi melodię z dawnych lat”. Ostatni sukces tego gatunku to znakomita kreacja Aldonzy-Dulcynei w musicalu „Człowiek z La Manchy”  M. Leigha, wystawionym w Łódzkim Teatrze Muzycznym i Operze Krakowskiej.
W roku 1997 otrzymała nagrodę Wojewody Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

Jan Wilga, czołowy amant krakowskiej sceny operetkowej, obdarzony pięknym głosem, nieprzeciętnym talentem aktorskim i znakomitą aparycją sceniczną. Jerzy Waldorff nazwał go największym amantem operetkowym lat 80-tych. Urodzony w Paryżu, wychowany w Polsce śpiewa właściwie od dzieciństwa. Już nawet jako amator odnosił sukcesy wokalne, z których najważniejszym stało się uzyskanie tytułu laureata amatorskiego konkursu wokalnego podczas jednego z wcześniejszych Festiwali im. J. Kiepury w Krynicy. Słuchająca wówczas młodych talentów, znakomita śpiewaczka, reżyser i dyrektor teatrów muzycznych, Barbara Kostrzewska, zaproponowała mu angaż do Wrocławia. Jan Wilga wybrał jednak Kraków, występy w operetkach (debiut w tytułowym „Królu walca”) i kształcenie głosu u Janiny Tisserant-Parzyńskiej, wybitnej mezzosopranistki. Krakowowi był i pozostaje wierny. Na licznych scenach krajowych występuje tylko gościnnie i jest przyjmowany owacyjnie. Znany i podziwiany we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Austrii, Niemczech, Luksemburgu, a także w Kanadzie. Posiada w swoim repertuarze największe role operetkowe m.in. w Baronie cygańskim J. Straussa II, Królu włóczęgów R. Frimla, Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera, Polskiej krwi O. Nedbala, Księżniczce czardasza i Hrabinie Maricy E. Kálmána, Studencie żebraku i Gasparone K. Millöckera, Carewiczu i Wesołej wdówce F. Lehára, Swobodnym wietrze I. Dunajewskiego, Wiktorii i jej huzarze P. Ábraháma, a także role operowe np. w Traviacie G. Verdiego oraz Dydonie i Eneaszu H. Purcella. Operetkę traktuje jako świetną zabawę, a śpiew jako sposób na życie. „Bawi, czaruje i wzrusza”. Dysponuje głosem nośnym, wyrównanym  o nieco ciemnej, pięknej barytonowej barwie. Dodając do zalet wokalnych doskonałą dykcję, atrakcyjną prezencję sceniczną i przekonujące aktorstwo, możemy mówić o kreacjach wokalno – scenicznych.

 

Kolejne koncerty odbędą się:

27 sierpnia | dziedziniec Zamku Żupnego: soliści – Ewelina Szybilska – sopran i Michał Kutnik – baryton
24 września | Muzeum w kopalni soli: soliści – Krystyna Tyburowska – sopran i Jan Zakrzewski – tenor

 

Bilety na koncerty w Zamku do nabycia w sklepie muzealnym, ul. Zamkowa 8 w cenie 20 zł

Informacja: 12 278 58 49, info@muzeum.wieliczka.pl

W przypadku niepogody plenerowe koncerty odbędą się w Sali Gotyckiej Zamku Żupnego.

 

 

Patroni medialni
This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F