aktualności

Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny

Zapraszamy do zwiedzania Zamku Żupnego w Wieliczce w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” w dniach 15-17 marca 2019 roku.

Zamek Żupny w Wieliczce jest obiektem wyjątkowym. Został wzniesiony na siedzibę solnego przedsiębiorstwa pełniąc tę rolę od końca XIII wieku do 1945 roku. Obiekt został wpisany na listę UNESCO w 2013 roku.

Obecnie można w nim oglądać wystawę najcenniejszych dla polskiego dziedzictwa przedmiotów „Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich”. Zainicjowana przez Izabelę Czartoryską kolekcja jest pierwszoplanową dla polskiej historii i kultury.

Wystawa przybliża bogactwo polskiej kultury stołu w dawnych wiekach. Przenosi w epokę, gdy drogie łyżki były przynoszone osobiście na ucztę, a toast spełniano z wymyślnych pucharów tzw. roztruchanów lub nautilusów. Jadano na złotych i srebrnych talerzach z herbami, a napoje czerpano z takich samych dekoracyjnych kubków, drogocennych kufli i nietypowych czarek. Pamiątki po monarchach (złocony talerz królowej Konstancji, żony Zygmunta III Wazy) i znanych dostojnikach sąsiadują z wytwornymi serwisami z porcelany doby klasycyzmu i empiru, m.in. używanymi przez Czartoryskich w ich wiejskiej posiadłości. Prezentowane tu obiekty to najczęściej wybitne dzieła sztuk użytkowych.

Wizerunek dawnych polskich uczt dworskich dopełniają różnorodne wyroby rzemiosła artystycznego (m.in. kabinet z ok. 1600 r., zegar kaflowy z XVIII w.) wraz z oryginalnymi opisami przyjęć i widokami rezydencji.

Na terenie dziedzińca Zamku Żupnego zobaczyć można: jedyną zachowaną basztę (XIV w.) z murów obronnych ufundowanych przez króla Kazimierza Wielkiego, fragmenty murów pierwszej w Europie zakładowej stołówki – kuchni żupnej (XV w.), która wydawała darmowe posiłki pracownikom i przyjeżdżającym po sól furmanom.

Ponadto w Zamku udostępnione są wystawy stałe: Prehistoria Wieliczki z prezentacjami 3d kolejnych faz przebudowy zamku, Sala Gotycka z portretami żupników – zarządców przedsiębiorstwa oraz wystawa „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” z ostatnio nabytymi, światowej klasy obiektami, dzięki którym kolekcja solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka jest zaliczana do najcenniejszych na świecie.

W ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” organizowanej przez Polską Organizację Turystyczną oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, ceny biletów do Zamku Żupnego w dniach 15-17 marca 2019 roku są obniżone o połowę:

 

bilet normalny – 4 zł
bilet ulgowy – 2 zł, w tym dla dzieci od 7-16 lat – 1 zł
bilet rodzinny -7 zł (2 osoby dorosłe + 2 dzieci)

 

Szczegóły: www.muzeum.wieliczka.pl

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F