Zamek Żupny, Wieliczka Żup Krakowskich Wieliczka (3)

Szopka z soli

Na wystawie „Sacrum w dziedzictwie solnym” w Muzeum w kopalni soli znajduje się szopka wykonana przez rzeźbiarza Kazimierza Idziego.

Szopka z soli, wyk. K. Idzi, fot. A. Grzybowski 09.10.08 SacrumArtysta umiejscowił scenę narodzenia w głębi wielickiej kopalni, pośród solnych ścian i w obecności górników. Nad Dzieciątkiem w żłóbku pochyla się Matka Boża, obok św. Józef nadsłuchujący odgłosów z kopalni. To on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swej rodziny a podziemia do bezpiecznych nie należą. Zamiast pasterzy to górnicy przybyli złożyć hołd Dzieciątku. Przynieśli mu sól, najcenniejszy skarb tej ziemi i dar godny Króla. Kopacz w postawie klęczącej ofiaruje mu bryłę najczystszej soli kryształowej, nosicz niesie sól w niecce a walacze przytoczyli bałwana solnego. Z pokłonem przybyły też zwierzęta: wół i osioł.

Warto zwrócić uwagę na wykorzystanie różnych rodzajów soli do wykonania figurek: Dzieciątko – postać najważniejsza – wykonane zostało z soli białej, osoby – aktorzy tej sceny z szarej soli wielickiej a zwierzęta z czerwonej soli kłodawskiej. Cała konstrukcja natomiast wykonana została z soli pozyskanej z komory Maria Teresa. Szopkę cechuje realizm i bogactwo szczegółów. Można ją zobaczyć codziennie w czasie zwiedzania kopalni soli a także w czasie promocyjnego zwiedzania ekspozycji Muzeum.