aktualności

Arcybiskup Teheranu w Wieliczce

W dniu 29 września 2017 roku wielicką kopalnię zaszczycił swą obecnością Sebouh Sarkissian ormiański arcybiskup Teheranu. Postać ta niezwykle bliska jest Polakom i zasługuje na ogromną wdzięczność za opiekę nad grobami żołnierzy Armii Generała Andersa znajdującymi się na terenie Iranu.

Duchowny przybył do Polski po raz pierwszy, na zaproszenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swojej podróży po Polsce odwiedził już Częstochowę, Wawel i Gdańsk.

Podczas wizyty w Wieliczce – w Kopalni Soli i w Zamku Żupnym – towarzyszył mu Maciej Bohosiewicz z fundacji Ormiańskiej. Kopalnia soli oraz zgromadzone w Muzeum liczne górnicze urządzenia, narzędzia, dokumenty zrobiły na dostojnym Gościu duże wrażenie, szczególnie zachwyciły kaplice św. Kingi i św. Jana Pawła II.

W Wieliczce czekała też na Arcybiskupa zaskakująca i wzruszająca niespodzianka – jednym z inicjatorów utworzenia​ zwiedzanej ​kaplicy św. Kingi był Erazm Barącz, Ormianin, inżynier górniczy, dyrektor wielickiej kopalni w latach 1915-1921, kolekcjoner dzieł sztuki, które przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po dostojnym Gościu pozostał wpis w księdze pamiątkowej, w którym między innymi czytamy „Jesteście solą ziemi” („You are the salt of the world”).

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F