Włoska solniczka z majoliki ok 1580-1600 r.

Nowy nabytek: Solniczka z majoliki z ok. 1580-1600 r.

Nasze Muzeum wzbogaciło się o wyjątkowy eksponat – solniczkę z postaciami mitycznych syren, powstałą we włoskim Urbino około 1580-1600 roku.

Solniczka z syrenami, ok .1580 r., Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaZakupiono ją w niemieckim domu aukcyjnym, ponieważ tego rodzaju dzieła nie zdarzają się na polskim rynku. Zdobią natomiast kolekcje takich muzeów jak Luwr czy londyńskie Victoria and Albert Museum, największe muzeum sztuk użytkowych. Już teraz można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce, gdzie dołączyła do stałej wystawy ponad 200 różnych obiektów kolekcji solniczek z całego świata.

Nowy nabytek to okazałe dzieło manieryzmu, późnorenesansowej tendencji w sztuce europejskiej, która zakładała znaczną swobodę wyobraźni i fantazji twórcy. Uwidoczniły się one w bogatej formie kwadratowej solniczki, wzniesionej na nóżkach w kształcie lwich łap i zdobionej czterema figurkami uskrzydlonych syren na narożach. Solniczka została wykonana w technice majoliki (rodzaj włoskiej ceramiki fajansowej o szkliwie cynowym), której wyroby w Urbino przybierały wyjątkowo bogate kształty. Cała powierzchnia jest polichromowana, a zdobią ją motywy groteskowe – postacie fantastycznych zwierząt na białym tle. Ten typ dekoracji obfitującej w postacie chimer, sfinksów, gryfów i innych mitycznych zwierząt rozpowszechnił się pod wpływem odkryć antycznego malarstwa ściennego, zwłaszcza Złotego Domu Nerona w Rzymie. Groteski zostały namalowane przez Rafaela Santi we freskach Logii Watykańskich (ok. 1519 r.), weszły także do szerszego stosowania w ceramice z Urbino od początku lat 60. XVI w. Cechowały szczególnie wyroby ostatniego wielkiego warsztatu tego miasta – rodziny Patanazzi.

Solniczka pochodzi prawdopodobnie z warsztatu malarza Alfonso Patanazzi, w którym powstawały paradne serwisy naczyń dla panujących rodzin książęcych we Włoszech. Okazją do ich zamówienia bywały zaślubiny, na przykład na ślub księcia Ferrary Alfonso II d’Este z księżniczką mantuańską Małgorzatą Gonzaga w 1579 r. wykonano bardzo liczny zestaw różnego rodzaju ceremonialnych flasz, talerzy, waz i solniczek o wspólnej dekoracji. Możliwe, że także wielicka solniczka przynależała do większego serwisu naczyń paradnych.

Klementyna Ochniak-Dudek

kopalnia 7:30 - 19:30

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)