Nowy nabytek: obraz Artura Grottgera

Kolekcję Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wzbogacił niedawno nowy, wyjątkowy obiekt – obraz akwarelowy „Napad Szwedów” autorstwa Artura Grottgera. Ten ceniony artysta, powszechnie znany ze słynnych cykli rysunkowych poświęconych powstaniu styczniowemu, przebywał w 1855 roku, a zapewne także rok wcześniej, w Śledziejowicach koło Wieliczki. Młody malarz spędzał tam czas wolny od nauki, opłacanej ze stypendium, przyznanego mu przez cesarza Franciszka Józefa w dowód uznania dla jego talentu. Gościny artyście udzielała w swym śledziejowickim majątku rodzina Larysz-Niedzielskich. To właśnie do ich znakomitych zbiorów sztuki pierwotnie należało opisywane dzieło, wraz z kilkoma innymi pracami Grottgera. Pozyskana przez Muzeum kompozycja, ukazująca zbrojnych napadających na zabudowania dworskie, stanowi znakomitą ilustrację ówczesnych zainteresowań malarza historią walk polsko – szwedzkich. Niewątpliwie jest ona również ważnym świadectwem bogatych dziejów miasta i ziemi wielickiej.

Grottger

opr. Agata Franaszek