Nowość w zbiorach: Porcelanowe solniczki

Porcelanowe figurki Turków, deatal, XVIII wiek, Miśnia. Najnowsze zakupy na aukcji zagranicznej wzbogaciły muzealną kolekcję solniczek o piękne figurki pary Turków z połowy XVIII wieku. Powstały z kruchej i delikatnej porcelany w najsłynniejszej europejskiej wytwórni: Miśni.

PPorcelanowe figurki Turków, fragment XVIII wiek, Miśniarawdziwi artyści i utalentowani rzeźbiarze byli tam autorami niezliczonych, malowanych figurek postaci ludzkich i zwierzęcych, które uważa się za najbardziej charakterystyczne i urocze w epoce rokoka. Cenne nabytki, które zaliczają się do najlepszych światowych dzieł tego rodzaju, niedługo dołączą do zbioru innych saskich solniczek prezentowanych obecnie na wystawie w Zamku Żupnym, takich jak te z postaciami Murzynek.

Porcelanowe figurki Turków, XVIII wiek, Miśnia.

oprac. Klementyna Ochniak-Dudek, Dział Sztuki i Etnografii

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych