Nowe solniczki w kolekcji Muzeum

Każdy kto zna stałą ekspozycję Muzeum w wielickim Zamku Żupnym oraz muzealny katalog solniczek ten wie, że trudno wyobrazić sobie naczynie do serwowania soli, którego tam jeszcze nie ma, wśród kilkuset zgromadzonych przedmiotów. A jednak! W efekcie poszukiwań na polskim i zagranicznym rynku sztuki udało się nabyć do zbiorów muzeum solniczki w niezwykłych kształtach, na przykład w formie karety zaprzężonej w pary koni.

Podkreślić warto wysoką wartość artystyczną i zabytkową, która wyróżnia obiekty w muzealnej kolekcji. Wywołują one uznanie odbiorców, wyrażane także w komentarzach na forum internetu, takich jak np. wpis sprzed 11 miesięcy: „Prawdziwe okazy sztuki, kiedyś to wszystko miało duszę, a dziś… plastik, forma, ilość i tyle”. Muzeum dokłada starań, aby nie zawieść miłośników pięknych przedmiotów. Nowo nabyte solniczki to często obiekty kolekcjonerskie najwyższej rangi – arcydzieła złotnictwa z różnych miejsc Europy już od XVI wieku. Przypominamy, że bogato ilustrowany „Katalog solniczek Muzeum Żup Krakowskich” można nabyć w sklepiku muzealnym jak i również w e-sklepie.

_DSC0158