aktualności

Nowa wystawa solniczek

Stale rozszerzana muzealna kolekcja solniczek, ma drugą salę ekspozycji. Znalazły się tam tylko najcenniejsze i najbardziej szlachetne obiekty.

Nowa wystawa prezentuje światowej klasy naczynia przyprawowe, głównie solniczki, powstałe od ok. 1500 roku do początku XX wieku. Wybrano najznakomitsze i najciekawsze zabytki z wyjątkowej kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, która obejmuje blisko 1000 egzemplarzy tego rodzaju dzieł sztuki i należy do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie.

 

Solniczki zaskakują niezwykłymi formami i różną wielkością, mienią się wspaniałymi barwami i materiałem, są ze złota, srebra, kamieni ozdobnych, najcenniejszej porcelany i szkła, tak delikatnego, że może je przesunąć lekki podmuch wiatru.

Dla miłośników sztuki są piękne, dla kolekcjonerów bezcenne, a wszystkim dają możliwość zanurzenie się w świecie alternatywnym, bogatszym niż rzeczywistość.

Kolekcja solniczek ciągle się powiększa. W ostatnim czasie Muzeum zakupiło:

  • srebrne, złocone solniczki wykonane przez mistrza Hansa Arnolda w Augsburgu w XVI w. Przedmioty znajdowały się w jednej z najlepszych kolekcji złotnictwa należącej do barona Meyera de Rotschilda.
  • agatową, gotycką solniczkę, datowana na około 1500 rok, najstarszą, a zarazem jedną z najcenniejszych w muzealnej kolekcji
  • porcelanowy, rokokowy serwis przyprawowy, tzw. plat-de-ménage, który powstał w manufakturze w Höchst około 1765 roku. W polskich zbiorach stanowi ewenement bez porównania, należy też do największych znanych tego rodzaju (wym. 60 x 57 x 47 cm)

 

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków).

Cena biletu: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Zamku Żupnym)

This entry was posted in aktualności, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F