Nowa solniczka w zbiorach

W zbiorach Muzeum pojawiła się nowa solniczka, a właściwie serwis przyprawowy. Pochodzi z Augsburga, znanego ośrodka złotnictwa. Jest wykonany ze srebra. Ma 40 cm wysokości i waży ponad 1 kg!

Rokokowy serwis przyprawowy, Augsburg, zbiory Muzeum Żup Krakowksich WieliczkaDzięki tym imponującym gabarytom jest największą i jedną z bardziej wartościowych w muzealnej kolekcji. Ten rokokowy zestaw pochodzi z lat 1773-75 i składa się z karafek na ocet i oliwę, pojemników na sól i przyprawy sypkie oraz specjalnych uchwytów na cytryny, którymi również doprawiano posiłki.

Nowo zakupiony eksponat jest typowy dla bogatych pałaców epoki baroku, gdzie zajmował naczelne miejsce w dekoracji środka stołu. Na tak rozbudowane serwisy przyprawowe moda rozwinęła się w XVIII wieku. Natomiast w wieku XIX tak okazałe niegdyś serwisy skurczyły się do „skromnego” kompletu karafinek na oliwę i ocet, solniczki i naczynia na musztardę, z czasem stając się niezbędnym elementem poprawnie wyposażonego stołu nawet średniozamożnej rodziny.

Muzeum gromadzi solniczki już od 1972 w ostatnim okresie zwracając szczególną uwagę na cenne i wyjątkowe obiekty. Obecnie kolekcja solniczek liczy ponad 800 obiektów, powstałych od XVI w. do czasów współczesnych. W kolekcji znajdują się solniczki i zestawy przyprawowe z najlepszych europejskich wytwórni ale także solniczki z innych kontynentów: Afryki, Ameryki i Azji. Aktualnie Jest to najcenniejsza w Polsce kolekcja.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Wpisz swój adres e-mail:

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych