aktualności

Noc Muzeów 2017

ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI

W Zamku Żupnym po wystawie czasowej „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich” oprowadzi kurator o godzinie. Godz. 19.30, 21.30. Wystawy stałe będą dostępne do samodzielnego zwiedzania. Godz. 19.00-24.00

TEATR NIKOLI z Krakowa – akcje teatralne na dziedzińcu zamkowym. Godz. 20.30 i 22.30.

Pierwsza część: „Sól na Wiślanym Szlaku”- inscenizacja nawiązująca do tradycji spławiania wielickiej soli rzeką Wisłą w różne rejony Polski. Rok 2017 został ogłoszony rokiem Wisły. Aktorzy teatru wcielą się w role górników wydobywających i przygotowujących do sprzedaży cenną sól oraz frochtarzy zajmujących się w dawnych wiekach spławianiem soli. Na dziedziniec zamkowy „przypłyną” barki, które po załadowaniu beczkami z solą i bałwanami solnymi odpłyną” w dal. Na brzegu Wisły będzie toczyło się codzienne życie osób, które pracowały na brzegu Wisły.

Druga część: „Ukryta Dusza Soli” – występ artystyczny. Na dziedzińcu zamkowym pojawi się duży „kryształ soli”. Przy dźwiękach wiolonczeli z kryształu uwolnią się postacie Współczesnych Aniołów, które odegrają symbolicznie, metafizyczne dusze soli. Podczas występu aktorzy stworzą niezwykłe obrazy przy pomocy folii, która w połączeniu z ruchem (pantomima, taniec współczesny) i światłem przybierze ciekawe wizualnie formy. Anioły, będące Posłańcami i Stróżami, jako symbol miłości i nadziei wprowadzą widza w niezapomniany nastrój.

ZAMKOWE ZAJĘCIA PLASTYCZNE DLA DZIECI
Przy użyciu różnych materiałów plastycznych młodzi artyści wykreują postacie w strojach z przełomu XIX-XX wieku. Godz. 19.00-22.00.

ZAJĘCIA INTERAKTYWNE NA DZIEDZIŃCU ZAMKOWYM
To propozycja sprawdzenia swych sił w pracach dawnych górników. W układaniu kasztów czy transportowaniu soli będą pomagali doświadczeni „górnicy” aktorzy spektaklu „Sól na wiślanym szlaku”. Godz. 21.00-22.00.

LOTERIA – niespodzianka
Po przedstawieniu teatru, ok. godz. 23.00 odbędzie się loteria, której sponsorami są Laboratorium Kosmetyków Naturalnych FARMONA oraz Kopalnia Soli Bochnia. Loterię wspomogli: Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatr Ludowy w Krakowie, Klub Sztuki Filmowej MIKRO z Krakowa, Księgarnia LISAK z Wieliczki, LAJKONIK. Godz. 23.00.

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE 
Rama obrazu, rekwizyty „rodem z przełomu XIX / XX w.” posłużą do zainscenizowania postaci, której zdjęcie portretowe będzie miłą pamiątką z Nocy Muzeów 2017 w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce. Godz. 19.00 – 22.30.

 

Nie ma już miejsc do zwiedzania Trasy Muzeum w kopalni soli.

Dojazd do Wieliczki: Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904.

Patroni medialni
This entry was posted in aktualności, dla rodzin, edukacja, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F