Muzeum Żup Krakowskich w Seulu!

Zabytki z kolekcji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można podziwiać w National Folk Museum of Korea, w Seulu, na wystawie Homo Salinus Sapiens: SALT, the source of human wisdom.

Ekspozycja przedstawia wieloaspektowo uniwersalne znaczenie soli, jej bogate złoża, a także obrazuje trud pozyskania tego cennego minerału. Zwiedzający mają okazję zobaczyć niezwykłe obiekty pochodzące z kolekcji wielickiego Muzeum jak: Róg Bractwa Kopaczy czy cenne eksponaty srebrnych solniczek (m.in. XVIII-wieczne solniczki francuskie i angielskie).

Wystawa została również wzbogacona przykładami okazów soli występujących w wielickiej kopalni oraz górniczymi narzędziami i sprzętami  wykorzystywanymi w podziemnej pracy, jak np. „pies węgierski”, czyli wózek kopalniany.

Aby szerzej zilustrować tematykę solnictwa zaprezentowano także, w ciekawej aranżacji, grafiki i zdjęcia pochodzące z naszego muzeum. Ekspozycję można oglądać do 19 sierpnia 2018 roku.