aktualności

Muzeum w Sejmie

Wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska otworzyła w Sejmie wystawę fotografii – „Światowe dziedzictwo”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 37. rocznicy wpisania Kopalni Soli „Wieliczka” oraz 2. rocznicy wpisania Kopalni Soli Bochnia i Zamku Żupnego w Wieliczce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

-Kiedyś sól była na wagę złota. Dzisiaj nie ma już takiej wartości, ale miejsce, w którym była wydobywana jest dziedzictwem historii chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na niezapomniane wrażenia, jakie oferuje. W ubiegłym roku byłam jedną z miliona trzystu tysięcy turystów, którzy odwiedzili kopalnię – mówiła wicemarszałek Radziszewska otwierając wystawę.

Wystawa prezentuje Kopalnie Soli w Bochni i Wieliczce oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, będące, jak podkreślił Dyrektor Muzeum prof. Antoni Jodłowski,  jednym z największych górniczych muzeów na świecie, którego ekspozycje prezentowane są w dwóch obiektach z listy UNESCO: w kopalni soli na głębokości 135 m oraz w średniowiecznym Zamku Żupnym, położonym w centrum Wieliczki.

Kopalnie wielicka i bocheńska do 1772 roku stanowiły jedno przedsiębiorstwo – żupy krakowskie, których zarząd mieścił się w Zamku Żupnym.

KA022938.view

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F