aktualności

Muzeum w roku 2017

Nowy Rok w Muzeum przyniesie wiele ciekawych i różnorodnych wydarzeń skierowanych do wszystkich odbiorców – od dzieci po seniorów.

plakatKontakt z oryginalnymi zabytkami, czasem jedynymi świadkami wydarzeń z przeszłości, zapewnią wystawy: „Wieliczka na drodze ku niepodległości” (do 5.03) pokazuje zaangażowanie Wieliczan w odzyskanie upragnionej wolności, „Zapomniana kolekcja. Zbiory rodu Niedzielskich” (29.03-18.06) umożliwi spotkanie ze sztuką, „Sól w Polsce – współczesne ośrodki produkcji” przybliży współczesną tematykę solną, a wystawa „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975” opowie o Alfonsie Długoszu, artyście i twórcy naszego Muzeum. To będzie pierwsza wystawa tak szeroko prezentująca tę zasłużoną postać dla Muzeum, kopalni, Wieliczki i Polski.

Święto Soli, fot. P. ChwalbaNatomiast pośród imprez hitem jest Święto Soli (11.06), w którym w ubiegłym roku wzięła udział rekordowa liczba osób – 12 300. Gwiazdą tego wydarzenia jest sól. Zapraszamy też na Noc Muzeów (maj), Europejskie Dni Dziedzictwa (16-17.09) i Dzień Otwartych Drzwi Muzeum (listopad).

Przez cały rok Zamek Żupny wypełni muzyka za sprawą koncertów dla dzieci o intrygujących tytułach m.in.: „Antoś i cztery pory roku” (20.02), „Pod niebem Paryża” (13.03), „Bajkowe kino – muzyczne zgadywanki” (3.04), „Pocztówki z Dalekiego Wschodu” (15.05). Piękne, muzyczne wrażenia przyniesie lato. Zapraszamy na cztery w tym roku koncerty z cyklu „Popołudnie ze Straussem” (25.06, 30.07, 27.08 i 24.09) oraz Summer Music Festival (1-8.07) jak zawsze z atrakcyjnym programem.

Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka, plener niepełnosprawnych 1Osoby niepełnosprawne z artystyczną pasją mają swoje stałe wydarzenie pośród naszych kulturalnych propozycji. XIX Plener Artystów Niepełnosprawnych odbędzie się w tym roku w Wieliczce i w Bańskiej Szczawnicy na Słowacji (3-5.07) a prace zaprezentuje wystawa poplenerowa.

 

Mama, tata i ja, Wielkanoc, Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaJak dobrze i ciekawie spędzić czas? Najlepiej z rodziną. Zapraszamy na specjalnie dla nich przygotowany cykl „Mama, tata i ja”. Będą odkrywać, poznawać, zaskakiwać się, gromadzić wiedzę, kreować pomysły, wykonywać zadania i świetnie, wspólnie bawić się w czasie spotkań. Najbliższe zajęcia „Czy Herb pochodzi od herbaty czy od taty?” odbędą się 26 lutego.

Seniorów zapraszamy w ramach cyklu „Senior w Muzeum” na spotkania: „Podziemne kaplice” (10.03), „Rodzina Niedzielskich i ich kolekcja” (23.06), „Podróż ze szczyptą soli” (29.09), Artysta i muzealnik – Alfons Długosz (15.12)

Wszystkich zapraszamy na spotkania Towarzystwa Przyjaciół MŻK, na których w klimacie zabytkowych murów zamkowych, podejmowane będą różne i ciekawe tematy: od historycznych związanych z przedsiębiorstwem solnym w Wieliczce i Delatynie, związanych z osobą Alfonsa Długosza i 145 rocznicą istnienia chóru „Lutnia” poprzez tematy związane ze sztuką a konkretnie kolekcją Niedzielskich po edukację muzealną i prezentację atrakcji turystycznych w zachodniopomorskim.

Ferie-w-Muzeum-Żup-Krakowskich-WieliczkaPrzed nami Ferie w Muzeum (31.01 i 7-11.02), które zakończy Bajkowy Bal Karnawałowy (11.02), a w wakacje zapraszamy na Lato w Muzeum (3-7.07 i 21-25.08)
Młodzież pasjonującą się fotografią jak również monumentalnymi, zabytkowymi budowlami zapraszamy do udziału w fotograficznym konkursie „Zamki i pałace w kraju nad Wisłą”, którego prace zaprezentuje wystawa.

 

 

Zamek kwiaty sierpień 2016, fot. L. KostuśZapraszamy także na dziedzińce zamkowe, na które od 2016 r. prowadzą 4 szeroko otwarte bramy. Po dziedzińcach, dodatkowo ozdobionych w sezonie turystycznym kwiatami, można spacerować bezpłatnie w godzinach otwarcia.

This entry was posted in aktualności, dla rodzin, edukacja, imprezy, wykłady, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F