600-262-fragmenty-winiety-W.-Hondiusa-do-mapy-M.-Germana-Muzeum-Żup-Krakowskich-Wieliczka2

Muzeum na VII Jarmarku Świętojańskim

Od 24–26 czerwca będzie można nas zobaczyć na VII Jarmarku Świętojańskim  w Krakowie. Jarmark nie smakowałby bez soli z Wieliczki. Będziemy więc imprezie dodawać smaku za sprawą soli warzonej, którą będzie „produkować warzelnia” oraz soli kamiennej, którą zakupić będzie można w jatce solnej.

Jarmark Świętojański 2010 r. fot. M. BoguckaTym razem Jarmark wypełni atmosfera  czasów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta.  Za panowania  Zygmunta Starego powstał wyjątkowy na skalę europejską dokument  Krótki a dokładny opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku. Dokument ten precyzyjnie opisuje strukturę wewnętrzną i funkcjonowanie jednego z największych przedsiębiorstw ówczesnej Europy, jakim były Żupy Krakowskie.

Warto wspomnieć, że zamek królewski na Wawelu swą renesansowa szatę zyskał także dzięki środkom płynącym z Żup Krakowskich. Potwierdzają to dokumenty prezentowane na wystawie Muzeum na III poziomie kopalni soli. A co królowa Bona miała wspólnego z żupami? – otrzymywała pensję co też potwierdza dokument prezentowany na tej samej wystawie.

Zapraszamy na spotkanie pod Wawelem i do ekspozycji na III poziomie kopalni soli.