Weekend Seniora z Kulturą 60+

W pierwszy weekend jesieni 23 i 24 września (godz. 9-20) zapraszamy Seniorów do Zamku Żupnego, gdzie w ramach akcji Kultura 60+, będzie można zwiedzić bezpłatnie zamkowe ekspozycje oraz wziąć udział w spotkaniach z kustoszami.

Solniczka porcelanowa figuralna, kobieta z koszami, Miśnia, XIX w. - pocz. XX w.W sobotę 23 września o godz. 15.00 będzie można zwiedzić wystawę solniczek w kustoszem Klementyną Ochniak-Dudek, podczas spotkania „Wybitne dzieła złotnictwa i porcelany (XVI-XVIII w.) – nowości wśród muzealnej kolekcji solniczek”

Złota solniczka z monogramem E pod koronąWystawa prezentuje wiele cennych solniczek (srebrnych i porcelanowych) zakupionych na aukcjach w Europie w ciągu ostatnich lat. Wśród nich znalazła się pierwsza w kolekcji całkowicie złota solniczka z monogramem E pod koroną. Związany jest on z osobą księcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha (1818-1893), starszego brata Alberta, męża Wiktorii królowej brytyjskiej.

Zamek Żupny, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Zarówno w sobotę jak i niedzielę będzie można zwiedzić Zamek z przewodnikiem (godz. 10 i 12). Zamek, wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO, posiada wystawy stałe, pośród których na szczególną uwagę zasługuje właśnie rozbudowana wystawa  „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Wielu ciekawych informacji dostarczą także ekspozycje czasowe „Sól w Polsce – współczesne ośrodki produkcji”, a na dziedzińcu zamkowym wystawy planszowe „Wielokulturowość Rzeczypospolitej” i „Zamki i pałace w kraju nad Wisłą”.

Akcja „60+ Kultura” organizowana jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni
This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.