Krzyż Sahary w kolekcji solniczek

Jak poinformował nas pan Mirosław Kruszyński z Genewy, kolekcjoner i donator licznych polskich muzeów, w kolekcji solniczek Muzeum Żup Krakowskich znajduje się obiekt z formą krzyża Sahary Tuaregów.

Srebrna (lub posrebrzana) solniczka została nabyta do zbiorów w 1986 roku z rąk polskiego dyplomaty, który powrócił z misji w Afryce. Dzięki jego informacjom było wiadomo, że powstała w Nigrze w XX wieku. Bliższe przyjrzenie się pozwalało zidentyfikować w jej środkowej części element zdobnictwa Tuaregów, ludu berberyjskiego, który zamieszkuje obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso. Dzięki informacjom Pana Kruszyńskiego, który porównał ten element solniczki z tzw. krzyżami Sahary, można stwierdzić, że nasz obiekt jest rodzajem odmiany krzyża Tahoua, z centralnej części południowego Nigru.

Foto: Artur GrzybowskiObiekty tego rodzaju można bowiem przypisać poszczególnym plemionom Tuaregów. Zwykle są wykonywane z przekuwanych monet miedzioniklowych, a czasami srebrnych. Zazwyczaj jednak srebrne są w całości wykorzystywane do ozdób stroju. Krzyże wykonane z masywnego srebra są przeznaczone raczej dla turystów i za taki trzeba uznać także egzemplarz wielicki, dekorujący solniczkę.

Solniczka z krzyżem Sahary należy do grupy solniczek wytwarzanych jako pamiątki z podróży, które kształtem lub zdobnictwem nawiązują do miejsca swego powstania. Można ją zobaczyć w stałej wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce.

oprac. Klementyna Ochniak-Dudek