Najpiękniejsza pisanka z soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, fot. A. Grzybowski

Konkurs: Najpiękniejsza pisanka z soli

Święta Wielkanocne zbliżają się szybkimi krokami. Na ich powitanie w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka powstaną, jedyne w swoim rodzaju, pisanki wykonane z soli.  Konkurs „Najpiękniejsza pisanka z soli” już w środę 9 kwietnia 2014 r. w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Solne jajko samo w sobie jest wyjątkowe. Ma ciekawą, niejednolitą fakturę, barwę od białej poprzez szarą po różowo-pomarańczową i pachnie prehistorycznym morzem. Przybrane barwną dekoracją staje się  niepowtarzalną pisanką.

Konkurs nawiązuje do tradycji, ale nie ogranicza ani technik ani materiałów użytych do zdobienia stąd też efekty mogą  zaskoczyć.

Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie. Udział należy zgłosić do 31 marca  (ilość miejsc jest ograniczona). Jajka z soli zapewnia Muzeum natomiast uczestnicy przynoszą materiały do zdobienia.

Najładniejsze pisanki będą prezentowane na wystawie w Zamku Żupnym  od 15.04 do 22.04.2014 r.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca.

Termin realizacji

• 9 kwietnia 2014 r., godz. 9.00 – 11.00

Cele Konkursu :

• wykonanie pisanki dowolną techniką, przy użyciu wybranych przez siebie materiałów oraz solnego jajka, które zapewnia Muzeum
  • przybliżenie i zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi
  • rozwijanie oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej
  • prezentacja talentów plastycznych

Miejsce realizacji: Zamek Żupny, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Warunki Konkursu:

Konkurs zostanie przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych:

a) dzieci szkoły podstawowej kl. I – III

b) dzieci szkoły podstawowej kl. IV – VI

c) młodzież szkół gimnazjalnych

d) młodzież szkół średnich

Prace muszą być wykonane samodzielnie, zbiorowe nie będą oceniane,  pisanka – nie stroik musi być tak ozdobiona, aby było widać, że jest z soli.

Uczestników prosimy o przyniesienie własnych materiałów i przyborów do ozdobienia jajka, podstawek umożliwiających ich prezentację oraz wizytówek przymocowanych do podstawki.

Wizytówka musi zawierać czytelne informacje: imię i nazwisko, klasę, nazwę placówki (szkoły, domu kultury).

Jury wyłoni laureatów konkursu podczas obrad ok. godz. 1130 Natomiast ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi około godz. 12.00

W skład Jury wejdą pracownicy merytoryczni Muzeum Żup Krakowskich z Działu Sztuki i Etnografii oraz z Pracowni Plastycznej.

Jury oceniając pracę zwróci uwagę na:

• pomysłowość i oryginalność
  • poziom artystyczny
  • staranność wykonania
  • widoczną w pracy końcowej sól

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zatrzymania wykonanych w czasie konkursu pisanek.

Ilość uczestników jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu do konkursu będzie decydować kolejność zgłoszeń.

Z jednej instytucji prosimy zgłaszać do 3 osób

Wszystkie prace zostaną zaprezentowane w okresie świątecznym na wystawie w Zamku Żupnym

Zainteresowanych do udziału w Konkursie prosimy o zgłoszenia do 31 marca 2014 r. Zgłoszenia: 12 289 16 33 | edukacja@muzeum.wieliczka.pl

This entry was posted in aktualności, edukacja. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.

kopalnia 7:30 - 19:30

Ceny biletów

zamek 5/8 PLN (dziedziniec - wstęp wolny)

kopalnia 39/55 PLN (Muzeum + Trasa Turystyczna)