Muzeum-Żup-Krakowskich-Wieliczka-fot.-Piotr-Chwalba-10

Koncert finałowy: Popołudnie ze Straussem

Ostatni koncert z cyklu „Popołudnie ze Straussem obędzie się  już  w niedzielę 27 września 2015 r. w komorze im. Alfonsa Długosza. W pełnym różnorodnych nastrojów  repertuarze melomanii wysłuchają utworów międzynarodowego  grona kompozytorów, wśród nich m.in: Johann Strauss  (syn),  Ruperto Chapi, Wilhelm Popp,  Alfons Czibulka, Josif Ivanovici Hans Christian Lumbye, Johannes Brahms.

Agnieszka Chrzanowska, Muzuem Żup Krakowskich Wieliczka, S (1)Zabytkowa komora im. Alfonsa Długosza (ok. 10 tys. m3 kubatury) zadedykowana została twórcy Muzeum Zup Krakowskich Wieliczka. Była eksploatowana na przełomie XIX i XX w., w największej z rozpoznanych przez geologów w wielickim złożu bryle soli zielonej. Tę piękną komorę estradową zdobią dwa okazałe żyrandole zdobione solnymi kryształami. Warte uwagi są: liczne ślady po ręcznym wykonywaniu wrębów kilofkiem, kaszty zabezpieczające południową część komory, płaskorzeźba „Zjawy” , prof. Bogumiła Zagajewskiego zdobiąca północno-wschodni ocios komory czy wlot szybika do komory Przanowski.

Pierwotnie nosiła nazwę Karol Stefan, a następnie imię inż. Stefana Przanowskiego, ministra Przemysłu i Handlu, dla upamiętnienia jego pobytu w kopalni w dniu 15 IV 1921 r. Nazwę zmieniono w 1976 r., w pierwszą rocznicę śmierci Alfonsa Długosza.

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.