stałe

Komora Russegger V

Róg Bractwa Kopaczy

Róg Bractwa Kopaczy

Wystawa Żupy krakowskie – przedsiębiorstwo królewskie ukazuje dzieje przedsiębiorstwa na przestrzeni wieków poprzez różne grupy osób z nim związanych: królów – właścicieli przedsiębiorstwa, żupników – zarządców żupy, bachmistrzów – sprawujących nadzór techniczny, geometrów, kopaczy oraz osób zajmujących się transportem soli. Materiałem ilustracyjnym są m.in. dokument legata Idziego (ok. 1125 r., najstarszy wspominający o produkcji soli warzonej w Wieliczce), statut górniczy z 1368 r. , Opis Żupy z 1518 r., obrazy Jana Matejki: Św. Kinga i Zjazd do kopalni góromistrza S. Bethmana i żupnika A. Kościeleckiego w czasie pożaru w 1510 r., współczesna płaskorzeźba przedstawiająca Bolesława Wstydliwego wg Jana Matejki, przybory miernicze oraz modele wozów i statki rzeczne służące do transportu soli na powierzchni.

Bolesław Wstydliwy

Bolesław Wstydliwy

Przykładem arcydzieła wczesnorenesansowej sztuki złotniczej w Polsce jest róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. ufundowany przez żupnika Seweryna Bonera. Symbolizuje bogactwo wielickiej kopalni i trud pracujących w niej górników.

Na szczególną uwagę zasługuje komplet miedziorytów W. Hondiusa z najstarszymi planami kopalni z I poł. XVII w. ozdobionymi winietami – unikatowymi na skalę światową przedstawieniami prac górniczych na trzech poziomach kopalni i warzelniczych na powierzchni.

galeria

This entry was posted in stałe. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
 • Newsletter

  Zapisz się
  do newslettera
  i bądź na bieżąco!
  *Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych


 • zobacz film
 • Info praktyczne
  godziny otwarcia

  zamek 8:30 - 15:30 (w poniedziałki nieczynne)

  kopalnia 7.30 - 19:30

  ceny biletów

  zamek 5/8 PLN

  kopalnia 42/59 PLN

  informacja

  12 278 58 49

F