stałe

Kolekcja solniczek

Wystawa Solniczki – małe arcydzieła sztuki stanowi najcenniejszą tego typu kolekcję w Polsce. Można ją oglądać w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Solniczka porcelanowa, figuralna, kobieta z wazą, Miśnia, II poł XIX wObecnie kolekcja solniczek liczy ok. 800 zabytków, powstałych od XVI w. do czasów współczesnych. Obejmuje solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. W bardzo zróżnicowanym zbiorze znajdują się solniczki pojedyncze, występujące parami, w kompletach do przypraw, a także pochodzące z zastaw stołowych. Są to głównie wyroby znanych europejskich wytwórni: niemieckich, rosyjskich, francuskich, angielskich, austriackich i polskich. Dzieła barokowe, klasycystyczne, empirowe, secesyjne i współczesne pozwalają prześledzić zmiany form solniczek w różnych wiekach.

zobacz film

Kolekcja jest intensywnie poszerzana, głównie drogą zakupów, a także przez darowizny, np. w ostatnim czasie podarowano solniczki z Hondurasu i Jamajki, które dołączyły do już posiadanych egzemplarzy z egzotycznych zakątków świata, takich jak afrykański Niger, Chiny czy Osetia.


Na portalu Wirtualne Muzea Małopolski prezentowane są w 3D solniczki wyróżniające się misterną dekoracją, a także miejscem i czasem powstania:

Galeria

This entry was posted in stałe. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F