stałe

Solniczki – małe arcydzieła sztuki

Obiekty na wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany. Kolekcja obejmuje przykłady sztuki złotniczej, ceramiki i szkła oraz innych materiałów takich jak: kości, kamienie, masa perłowa. Licząca około 1000 obiektów, kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych na świecie.

Kolekcja solniczek ciągle się powiększa, przede wszystkim drogą zakupów choć nie brak w niej też darów. Ostatnio zakupione zostały światowej klasy srebrne, złocone solniczki wykonane przez mistrza Hansa Arnolda w Augsburgu w XVI w. Przedmioty znajdowały się w jednej z najlepszych kolekcji złotnictwa należącej do barona Meyera de Rothschilda.

Solniczki to dziś przedmioty powszechne i dostępne. Zupełnie inaczej było jednak w średniowieczu. W tamtym czasie zarówno sól jak i służąca do jej podawania solniczka, były niezwykle cenne, stąd też pojawiały się tylko na królewskich i książęcych dworach. Chwalono się nimi prezentując je pośród innych cennych przedmiotów. Miejsce solniczki na stole określał ceremoniał dworski nakazując jej umieszczenie przed najważniejszym uczestnikiem spotkania dla podkreślenia jego statusu.

W wieku XVII i XVIII modnym stało się ozdabianie stołów kompozycjami z kwiatów i cukrowych a potem porcelanowych figurek. Nowa moda zainspirowała twórców solniczek, którzy zaczęli nadawać im kształty: Afrykanek, pasterek i pasterzy czy zakochanych par, z pojemnikami na sól często w postaci ozdobnych koszy.

Pod koniec XVII wieku solniczki stały się elementem bardzo rozbudowanych serwisów, które w wieku XIX ograniczyły się do kilkuelementowego kompletu przyprawowego umiejscowionego na wspólnym postumencie. Taki skromniejszy zestaw mógł zagościć już na stole średniozamożnej rodziny.

Wystawę można zwiedzać w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyjątkiem poniedziałków). 

Cena biletu: 8 zł – bilet normalny, 5 zł – bilet ulgowy (zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Zamku Żupnym)

This entry was posted in stałe, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F