Katalog: Alfons Długosz. Siła Pasji (1902-1975)

Wydawnictwo jest pierwszą tak obszerną i bogatą prezentacją dorobku Alfonsa Długosza -twórcy i pierwszego dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Obejmuje wybór jego dzieł malarskich, graficznych, szkiców oraz fotografii.

Katalog towarzyszy wystawie „Siła pasji. Alfons Długosz 1902-1975”, dostępnej w Zamku Żupnym i kopalni soli od 16 listopada 2017 do 28 lutego 2018 roku.

We wstępie Jana Godłowskiego, dyrektora Muzeum czytamy: „Tytuł „Siła pasji” odzwierciedla niezłomną postawę Alfonsa Długosza w ratowaniu bezcennego zabytku – wielickiej kopalni soli. Jego głęboka pasja i determinacja w działaniu doprowadziły do powstania Muzeum Żup Krakowskich, a dzięki temu niewątpliwie uchronione zostały przed zniszczeniem historyczne, górnicze wyrobiska wielickiej kopalni wraz z zabytkami ruchomymi, w tym zgromadzona przez niego unikatowa kolekcja oryginalnych kieratów.”

Warto dodać, że wartość uratowanych zabytków zaowocowała powstaniem muzeum o randze muzeum narodowego, które podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wprowadzeniem do katalogu jest szczegółowy, bogato ilustrowany życiorys Alfonsa Długosza autorstwa Agaty Franaszek, kuratora wystawy. Obiekty prezentowane  są w następujących działach:

• Fotografia – 60 zdjęć pokazujących kopalnię, pejzaże, zabytki, ludzi i zwierzęta
  • Malarstwo i rysunek – 41 fotografii prezentujących pejzaże, portrety i karykatury
  • Praktyka artystyczna – 12 zdjęć obrazów i fotografie
  • Muzeum – 52 fotografie prezentujące: obrazy Alfonsa Długosza prac, strojów i maszyn górniczych, projektów i dokumentów a także scen rodzajowych.

Wydawnictwo liczy 280 stron, teksty zaprezentowane zostały w dwóch wersjach językowych polskiej i angielskiej. Jego koszt wynosi 49 zł. Można go nabyć w sklepie internetowym oraz w punktach sprzedaży Muzeum: w Zamku Żupnym i w kasie Muzeum w budynku szybu Daniłowicza.