Kinga okładka2

„Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” – nowy album

Wizerunek kaplicy św. Kingi jest znany każdemu  kto kiedykolwiek odwiedził kopalnię soli w Wieliczce. To najbardziej rozpoznawalna kopalniana komora.

Najnowsza publikacja, wydana przez Muzeum Żup Krakowskich album ,,Kaplica Św. Kingi – świątynia wielickich górników” traktuje o ponad stuletniej historii tego najsłynniejszego miejsca w wielickich podziemiach. Autorka wydawnictwa dr Barbara Konwerska stopniowo przybliża odbiorcy dzieje komory   – od najdawniejszych fotogramów aż po najnowsze zdjęcia, które kreślą prawdziwą panoramę ewolucji wizerunku kaplicy na przestrzeni lat.

Józef Markowski, fot. W. Gargul, arch. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Jak pisze autorka: Podziwiana dziś przez cały świat kaplica usytuowana została w komorze Panzenberger II, eksploatowanej w latach 60.- 90. XIX w. Pomysłodawcy utworzenia nowej kaplicy, zapewne świadomie, wybrali na jej miejsce wyrobisko imponujące swoją wielkością, a co równie istotne, usytuowane na szlaku ówczesnej trasy turystycznej. W efekcie powstał podziemny obiekt przypominający rozmiarami i układem architektonicznym wnętrze olbrzymiej świątyni (o wymiarach: długość 54,5 m, szerokość 18 m i wysokość 12 m), który od samego początku swojego istnienia znalazł się na trasie przeznaczonej dla coraz liczniej przybywających do Wieliczki turystów.

Zapraszamy do nabycia albumu, który jest już dostępny w cenie 35 zł w muzealnych punktach sprzedaży oraz w e-sklepie.

• zobacz film
    godziny otwarcia