aktualności

„Kaplica św. Kingi – świątynia wielickich górników” – nowy album

Wizerunek kaplicy św. Kingi jest znany każdemu  kto kiedykolwiek odwiedził kopalnię soli w Wieliczce. To najbardziej rozpoznawalna kopalniana komora.

 

Najnowsza publikacja, wydana przez Muzeum Żup Krakowskich album ,,Kaplica Św. Kingi – świątynia wielickich górników” traktuje o ponad stuletniej historii tego najsłynniejszego miejsca w wielickich podziemiach. Autorka wydawnictwa dr Barbara Konwerska stopniowo przybliża odbiorcy dzieje komory   – od najdawniejszych fotogramów aż po najnowsze zdjęcia, które kreślą prawdziwą panoramę ewolucji wizerunku kaplicy na przestrzeni lat.

Józef Markowski, fot. W. Gargul, arch. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Józef Markowski, fot. W. Gargul, arch. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Jak pisze autorka: Podziwiana dziś przez cały świat kaplica usytuowana została w komorze Panzenberger II, eksploatowanej w latach 60.- 90. XIX w. Pomysłodawcy utworzenia nowej kaplicy, zapewne świadomie, wybrali na jej miejsce wyrobisko imponujące swoją wielkością, a co równie istotne, usytuowane na szlaku ówczesnej trasy turystycznej. W efekcie powstał podziemny obiekt przypominający rozmiarami i układem architektonicznym wnętrze olbrzymiej świątyni (o wymiarach: długość 54,5 m, szerokość 18 m i wysokość 12 m), który od samego początku swojego istnienia znalazł się na trasie przeznaczonej dla coraz liczniej przybywających do Wieliczki turystów.

Zapraszamy do nabycia albumu, który można nabyć w cenie 35 zł w muzealnych punktach sprzedaży oraz w e-sklepie.

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F