Święto Soli. Już 8 czerwca!

Na dziedzińcu Zamku Żupnego będzie można zobaczyć historyczne inscenizacje, pokazy warzenia soli, czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków czy wyplatania koszy – czyli dawnych prac wykonywanych dla żupy wielickiej.

Święto Soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Wiele z atrakcji przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci, warsztaty, zabawy z masą solną, zjazd u liny, gry i konkursy rodzinne. Maluchy przez cały dzień będą mogły bawić się przy warzelni soli, którą zaaranżowano na podstawie oryginalnych miedziorytów z XVII-wieku.

Na estradzie zagra Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”, a także kameralny Quartet Klezmer Trio, Coffee Break i żywiołowy Pancakes. Powagi imprezie dodadzą stoiska dawnych i obecnych producentów soli i uzdrowisk solankowych oraz mini-giełda minerałów.

W budynkach Zespołu Zamkowego będzie można zwiedzić wystawy:  „Górnictwo w sztuce – sztuka w górnictwie” oraz „Sól na świecie w fotografii” oraz zobaczyć filmy w Kinie Solnym.

Polecamy również wycieczkę po Wieliczce „Szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni”.

program

9.30 – 18.00 pokazy plenerowe rzemieślnicze i solowarskie, „zjazd u liny”, jatka solna, karczma, warsztaty edukacyjne dla dzieci, prezentacja stoisk producentów i dystrybutorów soli oraz uzdrowisk solankowych.

10.00 – 15.30 Kino solne (Budynek południowy)

10.45 – przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” na trasie Szyb Daniłowicza – Aleja Jana Pawła II – Zamek Żupny

11.00 – oficjalne rozpoczęcie imprezy przez Dyrektora Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka Prof. Antoniego Jodłowskiego

11.10 – „Sól nasza najlepsza” – inscenizacja historyczna

11.30 – koncert: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”

12.00 – „Warzenie przez rz” – pogadanka przy stoisku solowarskim

12.00 – „Dookoła Zamku Żupnego” rozpoczęcie Siedmioboju Solnego – gry terenowej dla gimnazjalistów (Budynek Magistrat UMiG Wieliczka)

12.15 – „Licytacja” – inscenizacja historyczna

12.30 – koncert: Quartet Klezmer Trio

12.30 – wycieczka „Szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni” (grupa 1.)

13.00 – „Kosz z solą” – prezentacja firm producenckich, handlowych i ośrodków leczniczych oraz loteria dla dorosłych

13.20 – koncert: Quartet Klezmer Trio

14.00 – „Co cesarskie … Dzielenie na dwa” – inscenizacja historyczna

14.00 – „Sól na świecie w fotografii” – zjazd do podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich i zwiedzanie wystawy pokonkursowej (grupa 1.)

14.15 – „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” – praktyczny zajęcia z oddychania prowadzone przez terapeutę z Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”

14.30 – „Kuchnia Żupna” – zadanie finałowe i ogłoszenie wyników Siedmioboju Solnego

15.30 – koncert: Coffee Break

15.30 – wycieczka „Szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni” (grupa 2.)

16.00 – „Sól na końcu języka” – spotkanie z językoznawcą dr Ewą Horyń (Budynek południowy)

16.00 – „Sól na świecie w fotografii” – zjazd do podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich i zwiedzanie wystawy pokonkursowej (grupa 2.)

16.00 – konkursy rodzinne: Siedmiobój dla każdego

16.30 – „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” – praktyczny zajęcia z oddychania prowadzone przez terapeutę z Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”

16.45 – koncert: Coffee Break

17.15 – konkursy rodzinne: Wyścigi nosiczy

18.00 – koncert zespołu PANCAKES

WSTĘP WOLNY !

patroni medialni: TVP Kraków, Radio KrakówDziennik Polski

sponsorzy:

lajkonik_logo

This entry was posted in aktualności, dla rodzin, edukacja, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.