o muzeum

Jasełkowe rzeźby Józefa Markowskiego

W zbiorach etnograficznych Muzeum znajduje się duża grupa drewnianych, polichromowanych rzeźb Szopki Betlejemskiej. Jest to oryginalny przykład wielickiej sztuki górniczej związanej z pobożnością prostych górników, którą ukształtowała praca w stałym zagrożeniu życia i zdrowia.

szopka markowskiego muzeumPoczątkowo szopka była malowniczo rozmieszczona przy ociosie Kaplicy św. Kingi na drugim poziomie kopalni wielickiej. Jej twórca, górnik Józef Markowski w roku 1920, montując figurki szopki doznał wypadku. Spadł z kilkumetrowej wysokości, w kilka tygodni później zmarł. W pracach przy wystroju kaplicy, którym poświęcił wcześniej 25 lat, został zastąpiony przez młodszego brata, Tomasza.

Z ociosu kaplicy drewniane rzeźby Markowskiego przeniesiono do Muzeum w latach siedemdziesiątych XX w. Do dzisiaj zachowały się w dobrym stanie, urzekając ludowym wdziękiem, związanym z jasełkowym charakterem przedstawień nie tylko Świętej Rodziny, ale i pasterzy, mędrców z eskortą, licznych zwierząt. Korzenie tej sztuki tkwią w podwielickiej wsi Siercza, skąd pochodzili bracia Markowscy. Już ich ojciec trudnił się wykonywaniem figurek i obrazków religijnych, sprzedawanych potem na jarmarkach.

This entry was posted in o muzeum, Obiekt tygodnia. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F