Imprezy
Imprezy

Święto Soli 2019

Zapraszamy na 17. rodzinne Święto Soli, które odbędzie się 9 czerwca 2019 roku na dziedzińcu Zamku Żupnego oraz w Ogrodzie Żupnym. Hasłem tegorocznej edycji jest Sól w kuchni.

„Święto Soli” przywołuje pamięć o wielkim przedsiębiorstwie królewskim i wielowiekowej produkcji soli w Wieliczce. W temat tegorocznej imprezy wpisuje się kuchnia żupna, która działała na dziedzińcu zamkowym do 1565 r. a do dziś można oglądać fragmenty jej murów. Była to najstarsza w Polsce, a może i na świecie, zakładowa „stołówka”, która karmiła nieodpłatnie pracowników żupy. Specjałów, nie tylko z dawnej kuchni, będzie można zakosztować np. w „Karczmie u Żupnika”. Tradycyjnie też będą miały miejsce pokazy rzemiosł, które wpisały się w historię przedsiębiorstwa: warzenia soli, skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metalu oraz wykonywania beczek.

Dla dzieci będą przygotowane dwie Solne Strefy Edukacyjne – na dziedzińcu zamku: ze stanowiskiem archeologicznym, zjazdem u liny, warsztatami z masą solną i malowaniem solniczek oraz w Ogrodzie Żupnym: z torem przeszkód i warsztatami dla młodych odkrywców. Rodziny będą mogły uczestniczyć w zajęciach „Zdrowa kuchnia z solą”.

Sól w kuchni podawana jest w solniczce. Będąc w Zamku Żupnym koniecznie trzeba zobaczyć nową, wystawę zachwycających solniczek zaliczanych do najcenniejszych na świecie. Najnowszym eksponatem jest barokowy zestaw podróżny ze srebra złoconego z końca XVII w. oczywiście z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

Ponadto w programie: koncerty Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” i zespołu Słowiany oraz magiczny pokaz iluzjonistyczny z solą w tle Michała Kulika, efektowne eksperymenty z Kuźnią Wiedzy i Zabawa loteryjna „kosz z solą”.

Gościem specjalnym imprezy będzie Słowackie Muzeum Techniki Oddział Solivar w Preszowie.

 


 

PROGRAM

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
Zamku Żupnego – 12.00 i 14.30

SOLNA STREFA EDUKACYJNA 10.00 – 17.00 (dziedziniec zamkowy)
Stanowisko archeologiczne
Zjazd u liny
Warsztaty z masą solną
Malowanie solniczek

SOLNA STREFA EDUKACYJNA 10.00 – 17.00 (Ogród Żupny)
Tor przeszkód z kuchennymi zagadkami
Warsztaty interaktywne dla młodych odkrywców (doświadczenia i eksperymenty z solą)
Zdrowa kuchnia z solą – zajęcia dla rodzin
Sól w diecie sportowca – porady i ćwiczenia

ZABAWY I POKAZY
Magiczny pokaz iluzjonistyczny Michała Kulika z Mam Talent z solą w tle – 13.00
Efektowne eksperymenty Z Kuźnią Wiedzy – 15.00
Zabawa loteryjna „Kosz z solą” – 14.00 i 16.00

OTWARCIE
Przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka” na trasie: Szyb Daniłowicza, Aleja Jana Pawła II, Zamek Żupny – 10.45
Oficjalne otwarcie – 11.00

Z ŻUPNEGO KOTŁA
Karczma u Żupnika – specjały z kuchni żupnej i nie tylko
Lody Wielickie Solone

MUZYKA NA ŻYWO
Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” – 11.30 i 12.30
Koncert finałowy – SŁOWIANY – uczestnicy Must Be The Music – 17.00

WARSZTATY I POKAZY RZEMIEŚLNICZE
Historyczna Kuchnia Żupnawarzenia soliskręcania linlepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, wyplatania koszy, wykuwania w metaluwykonywania beczekrzeźbienia w soliwyrabiania świec

Regulamin imprez: 

PDF Regulamin imprez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

 

F