Komora A. Długosza,  koplania soli, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

I Ogólnopolski Festiwal im. Stanisława Staszica

Trwa I Ogólnopolski Festiwal im. Stanisława Staszica. Wydarzenie poświęcone jest szeroko pojętej idei edukacji, ku czemu skłania 200. rocznica utworzenia Akademii Górniczej w Kielcach – pierwszej wyższej uczelni na ziemiach polskich, której tradycje kontynuuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Zamiarem organizatorów jest przybliżenie uczniom, nauczycielom, wykładowcom i pracownikom naukowym postaci oraz idei głoszonych przez Stanisława Staszica, którego 190. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Festiwal ma szansę stać się corocznym wydarzeniem edukacyjnym poruszającym tematy z różnych dziedzin nauki.

4 listopada zakończył się pierwszy etap festiwalu, który polegał na zorganizowaniu dwóch konkursów: na krótką formę komiksową „Staszic moją inspiracją” oraz na fotografię „Staszic wokół nas”. Oba konkursy inspirowane są twórczością i życiem Stanisława Staszica. Prace konkursowe nadesłane przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski zamieszczone zostały na oficjalnej stronie Ogólnopolskiego Festiwalu im. Stanisława Staszica Nadesłane prace oceniane były zarówno przez profesjonalne jury a także internautów poprzez stronę internetową. Według ilości oddanych głosów przyznane zostaną nagrody główne oraz nagrody publiczności.

Drugi etap festiwalu rozpoczyna się 24 listopada w Bibliotece Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o godzinie 16:00 otwarciem wystawy pt. „Akademia Górnicza w Kielcach”. Ekspozycja z okazji 200-lecia powstania Akademii została wypożyczona z Muzeum Historii Kielc. Z kolei 25 listopada 2016 r. w Komorze im. Alfonsa Długosza w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce odbędzie się Gala Finałowa, w której wezmą udział prelegenci, zaproszeni goście, laureaci dwudziestej trzeciej edycji konkursu wiedzy o Stanisławie Staszicu i jego epoce, partnerzy projektu Świętokrzyskie Śladami Stanisława Staszica oraz zaproszeni goście.

Organizatorami I Ogólnopolskiego Festiwalu im. Stanisława Staszica są: Fundacja dla AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Studenckie Koło Naukowe „Zarządzanie”.

This entry was posted in aktualności, imprezy, wykłady. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.