O nas

Geologia

Okazy geologiczne do obecnych zbiorów rozpoczęto gromadzić jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeum. Według aktualnego inwentarza liczba okazów znacznie przekracza tysiąc sztuk.

Na zbiory składają się głównie skały z solnych złóż mioceńskich Podkarpacia oraz cechsztynu centralnej Polski. Są to znane odmiany soli kamiennych o tradycyjnych nazwach „wielickich”: sole zielone bryłowe, spizy z odmianami oczkową, pasiastą i smulcem; sól szybikowa, zielona pokładowa i sól najstarsza. Do tego specyficzne odmiany, jak sól lodowa, witrażowa, jarczysta, dolomityczna oraz zuber solny. Cenną część zbiorów stanowią wtórne mineralizacje halitu, czyli kryształy i okrystalizowania, oryginalne formy „choinkowe”, stalaktyty, stalagmity, kolumny, sole gąbczaste, włókniste i włosy solne. W zbiorach znalazły się także okazy kryształów z podziemnego rezerwatu Groty Kryształowe. Ilustrację struktury złoża wielickiego i bocheńskiego stanowią okazy z zachowanymi zjawiskami sedymentacyjnymi i tektonicznymi. Natomiast okazy paleontologiczne reprezentują skamieniałe koralowce, uwęglone szyszki, fragmenty drzew i odciski liści.

Zjawisko wytrącania się i krystalizacji halitu z solanki
Nie istniejące już zagłębie siarkowe reprezentują unikatowe okazy z Machowa, a sąsiednie zagłębie gipsowe, okazy z doliny Nidy.

Rozmaitość zbiorów podkreśla obecność okazów z Kujaw (Inowrocław, Wapno, Kłodawa) oraz z tej samej formacji cechsztyńskiej Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Wspomnieć należy także o okazach z ośrodków zagranicznych Rumunii, Białorusi, Etiopii, etc.

Zbiory geologiczne znajdują na dwóch wystawach prezentowanych w komorach Russegger VI oraz Maria Teresa III.

X
pliki cookies

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Istnieje możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień przeglądarki.