Frekwencyjny rekord na Święcie Soli !

12. Święto Soli było absolutnie rekordowe! Odwiedziło nas prawie 9000 osób, zużyliśmy 14 kilogramów masy solnej, ozdobionych zostało 138 solniczek, 322 razy zjechano z zamkowej baszty! Temperatura oscylowała wokół 30 stopni…

Imprezę oficjalnie otworzył Dyrektor Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka prof. Antoni Jodłowski witając i zapraszając gości do wspólnej zabawy.

Tak jak w ubiegłym roku hitem okazała się aranżacja XVII-wiecznej warzelni soli, przy której dzieci aktywnie przelewały solankę przygotowując ją do dalszego etapu produkcji soli. Zjazd u liny, malowanie solniczek oraz zabawy z masą były równie mocno oblegane. Punktem specjalnie przygotowanym dla gimnazjalistów był Solny Siedmiobój – kilkugodzinna gra terenowa, w której młodzież musiała wykazać się wiedzą oraz sprytem.

Szczególnym powodzeniem cieszyło się stanowisko czerpania papieru – można było wziąć udział w jego produkcji oraz ozdobić według własnego projektu. Dużą atrakcją były także inne warsztaty: powroźniczy, wikliniarski, garncarski oraz kowalski.

Nowościami 12. Święta Soli, był wykład dr. Ewy Horyń z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, która opowiedziała o etymologii słowa sól i o gwarze górniczej oraz zjazd na III poziom kopalni soli do ekspozycji Muzeum na wystawę „Sól na świecie w fotografii”.

Każdy miał możliwość oglądania w Zamku Żupnym wystaw stałych i czasowej Sztuka w górnictwie – górnictwo w sztuce. Goście uczestniczyli również w licznych konkursach, wyścigach i zmaganiach rodzinnych. Uzupełnieniem całości było poznanie oferty innych ośrodków solnych oraz nabycia solnych produktów. Bogata i różnorodna była oferta muzyczna. Uczestnicy wysłuchali występu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalnia Soli, zespołu Coffee Break oraz Quartet Klezmer Trio.

This entry was posted in aktualności, dla rodzin. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
  • zobacz film
    godziny otwarcia