Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Utracone dziedzictwo to temat przewodni tegorocznej 23. edycji EDD.W Wieliczce, podobnie jak w całej Polsce, można wskazać wiele obiektów, które zostały utracone bezpowrotnie. Niektóre z nich zachowały się jedynie w dokumentach, ikonografii czy fotografii. Pamięć o nich przywołamy 12 i 13 września, w godz. 9.00–20.00 w Zamku Żupnym oraz Trasie Muzeum w kopalni soli*. Wstęp wolny.

Muzeum Żup Krakowksich Wieliczka, Zamek ŻupnyZamek Żupny – dawna siedziba administracji kopalni soli, też nie zachował się w dawnej postaci. W czasie ostatniej wojny ucierpiał „Dom pośród Żupy”, najstarszy z zespołu zamkowego. W 1985 r. został odrestaurowany i w tym roku mija dokładnie 30 lat od jego udostępnienia na cele ekspozycyjne. Niestety nie ma już wieży z zegarem, który pojawił się tu wcześniej niż w Krakowie na wieży ratuszowej. W tym samym czasie zniszczona została dawna kuchnia żupna – najstarsza stołówka w Polsce – w której wydawano darmowe posiłki pracownikom od XV w. do II poł. XVI w. Zachowały się tylko fragmenty murów. Dziś nieistniejące elementy zamku można zobaczyć na animowanych rekonstrukcjach 3D (kliknij). W programie przewidziane jest poznawanie zamku samodzielnie oraz z przewodnikiem (godz. 11.00 i 13.00).

Sala Balowa w komorze ŁętówW czasie prelekcji „Utracone zabytki górniczej Wieliczki” (o godz. 12.00 i 15.00) będzie można dowiedzieć się o nieistniejącym kościele św. Krzyża i sali balowej Łętów w kopalni soli. Dzieci będą odkrywać utracone dziedzictwo na stanowisku edukacyjnym w Zamku w godzinach od 10.00 do 16.00.

Muzeum zaprasza też do ekspozycji na III poziomie kopalni soli* gdzie można zobaczyć to co mogło zostać utracone gdyby w czasie II wojny światowej nie pojawił się w Wieliczce pasjonat Alfons Długosz, twórca Muzeum i jego długoletni dyrektor.

ZAMEK ŻUPNY W WIELICZCE

9.00 – 20.00 Zamek otwarty dla zwiedzających
10.00-16.00 stanowisko edukacyjne dla dzieci
11.00, 13.00 zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
12.00, 15.00 „Utracone zabytki górniczej Wieliczki – kościół św. Krzyża, Sala Balowa Łętów” – prelekcja
10.00, 14.00 „Muzeum Utracone” – projekcja filmu

TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI*

*Uwaga, rezerwacja miejsc na Trasę Muzeum, będzie możliwa tylko poprzez formularz, który pojawi się na stronie Muzeum 8 września, od godz. 8.00 do wyczerpania miejsc. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 5 osób.

Europejskie Dni Dziedzictwa są międzynarodową inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993.

Europejskie Dni Dziedzictwa

This entry was posted in aktualności, imprezy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.