aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka ma to szczęście, że jego ekspozycje znajdują się w obiektach z listy UNESCO – w kopalni soli od 1978 r., a w Zamku Żupnym od 2013 r. Oba te miejsca można zobaczyć w czasie Europejskich Dni Dziedzictwa 13 i 14 września 2014 r. Wstęp wolny.

cyfrowa rekonstrukacja 3D XV w., Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaCiekawą historię zamku odsłonią przewodnicy (godz. 12.00 i 15.00), a precyzyjne animacje 3D Zamku Żupnego, zilustrują ich opowieść o zmianach w wyglądzie obiektu. Pokażą one 4 fazy rozbudowy zamku zwracając uwagę na miejsca, których dziś już niestety nie zobaczymy np. średniowieczną kuchnię żupną, w której serwowano kiedyś potrawę z łap niedźwiedzich, reprezentacyjną salę z 24 portretami żupników, renesansowy wykusz z kaplicą Św. Stanisława w Zamku Północnym, okna z godłami królewskimi czy zegar na wieży, z której grą na dudach, a w XVII w. na trąbce wzywano do pracy. Warto dodać, że zegar założony przed 1518 r. był starszy od ratuszowego zegara w Krakowie.

Zobaczenie zamku z „lotu ptaka” umożliwi bogata w szczegóły makieta na dziedzińcu. Wykonana została przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych stąd opis w języku Braille’a.

Z myślą o dzieciach przygotowane zostały warsztaty plastyczne inspirowane wystawą „Z teki artysty. Malarstwo Ewy Hoppe-Nowickiej” (11.00, 13.00, 15.00). W niedzielę będzie można uczestniczyć z całą rodziną w grze miejskiej „Szlakiem wielickich zabytków” (godz. 10.00 i 12.30).

W programie przewidziano też prezentację multimedialną „Muzeum Utracone – przywraca pamięć” (12.00, 14.00, 16.00), która ukazuje dobra kultury utracone w wyniku II wojny światowej.

Oczywiście będzie też możliwość zobaczenia Trasy Muzeum na III poziomie kopalni soli. Jedną z jej głównych atrakcji jest kierat polski z XVII w. (największa na świecie górnicza maszyna z drewna), Róg Bractwa Kopaczy z 1534 r. (róg tura oprawiony w srebro), kolejka turystyczna z XIX w. Rezerwacja prowadzona będzie w dniach 8-10 września wyłącznie telefonicznie: 12 278-58-49. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Europejskie Dni Dziedzictwa są inicjatywą społeczną i edukacyjną, zapoczątkowaną decyzją Rady Europy w 1991 roku. Polska jest stałym i aktywnym uczestnikiem od roku 1993.

Patronat medialny:`

Radio Kraków
TVP Kraków

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F