Edukacja
Edukacja

Solna Akademia Dziecięca

W czerwcu 2017 roku w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka dokonano uroczystego zakończenia pierwszej edycji Solnej Akademii Dziecięcej „SAD”, przygotowanej przez Dział Edukacji Muzeum.

Ten interdyscyplinarny projekt edukacyjny cieszy się duży powodzeniem wśród uczniów i nauczycieli klas I-III szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Wieliczka oraz rodziców i opiekunów. W obecnym roku objął swoim działaniem wszystkie roczniki edukacji wczesnoszkolnej. Zadaniem Solnej Akademii Dziecięcej jest rozwijanie współpracy Muzeum ze szkołami w zakresie edukacji regionalnej.

Projekt ma za zadanie pomagać w realizowaniu wskazań podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych. Cele tego przedsięwzięcia skupiają się głównie na poszerzeniu wiedzy uczniów na temat dziedzictwa kulturowego Wieliczki i okolic, budowaniu świadomości znaczenia i szacunku dla jego wartości aby móc zachować je dla przyszłych pokoleń.

Dzieci, pod kierunkiem edukatorów z Muzeum poznawały zagadnienia z zakresu historii, sztuki, etnografii, przyrody. Ogromnym atutem przedsięwziecia jest fakt, że spotkania prowadzone w sposób interaktywny, często z zastosowaniem multimediów wykorzystują oryginalne zabytki i odbywają się w wyjątkowych, historycznych miejscach: w Zamku Żupnym oraz ekspozycji Muzeum w kopalni na III poziomie.

W pierwszym roku w projekcie uczestniczyło 453 małych ,,studentów”, w drugim 657, a obecnie rok szkolny kończy ogółem 707 dzieci (trzy roczniki). Solną Akademię zaczynały 22 klasy – obecnie są to 34 klasy – od 1 do III, z czego trzynaście klas to klasy III, które uczęszczały do nas przez 3 lata.

Warto dodać, że w ciągu tego okresu współpracowaliśmy z 8 szkołami. Najbardziej wytrwali ,,studenci” gościli w progach Muzeum (w Zamku Żupnym i Muzeum na III poziomie kopalni) aż 19 razy.
Czerwcowe pożegnanie z dziećmi, z uwagi na dużą ilość uczestników – organizatorzy podzielili na 3 dni. Zakończenie roku „akademickiego” miało miejsce w komorze im. Alfonsa Długosza w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na III poz. kopalni soli. Uczniowie z poszczególnych roczników otrzymali dyplomy, indeksy z zaliczeniem roku oraz prezenty: klasy I – plecak/worek, klasy II czapeczki, a klasy III chusty, domino oraz książeczkę „Niezapomniana przygoda”, wydaną przez nasze Muzeum.
Uroczyste zakończenie roku uświetnił swoim wystąpieniem Teatr „Łątka” z Łodzi, przedstawiając dwa spektakle, „Kurczaczek jedynaczek” dla klas I i II oraz „Calineczka” dla klas III.
Szczere brawa i radość dzieci była wspaniałą nagrodą dla animatorów projektu i prawdziwą zachętą do dalszego działania dla tak wdzięcznego grona odbiorców.

 

F