Edukacja
Edukacja

Zajęcia w zamku

Oryginalne usytuowanie ekspozycji w Zamku Żupnym stwarza możliwość przeprowadzenia ciekawych i na długo zapadających w pamięci spotkań. Muzeum wykorzystując wskazówki dydaktyczne pedagogów jak również dysponując wykwalifikowaną kadrą, proponuje oryginalną i bogatą tematycznie ofertę dostosowaną do potrzeb różnorodnych odbiorców. w sposób ciekawy poprzez pokazy, zabawę, warsztaty, interaktywne spacery, lekcje, konkursy, plenery plastyczne i imprezy plenerowe – propaguje wiedzę na temat solnictwa w rejonie Wieliczki. Tematy spotkań korespondują z obowiązującym programem szkolnym.

• Na rycerskim zamku /przedszkole, kl. 0-3
Spotkanie dotyczące dawnych zamków i mieszkających za jego murami rycerzy – ich codziennego życia, obowiązków, zbroi, broni oraz rycerskich turniej ów.

• Kuchnia z solą i bez /przedszkole, kl. 0-3
Warsztaty edukacyjne przybliżające znaczenie soli dawniej i dziś. Lepienie solniczek z masy solnej, przygotowanie przetworów z dodatkiem soli.

• Legendy z Wieliczki /kl. 0-3
Spotkanie wprowadzi dzieci w baśniowy świat legend. Dzięki zajęciom interaktywnym (m.in. zabawa w teatrzyk, układanie puzzli, rozsypanki, gra w skojarzenia), dzieci będą mogły przenieść się do tajemniczego i niezwykłego świata, w którym poznają historię „cudownego młynka” oraz dowiedzą się kim była Biała Dama.

• Średniowieczny zamek i jego mieszkańcy /kl. 1-3
Uczestnicy zajęć dowiedzą się w jakim celu budowano zamki, gdzie i dla kogo. Zobaczą jak one wyglądały i co je charakteryzowało. Zapoznają się z mieszkańcami zamku i ich zajęciami. Zobaczą najciekawsze i najładniejsze zamki w Polsce i nie tylko.

• Kolekcjonerzy wielcy i mali /kl. 1-3
Warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci poznają zamkowe kolekcje solniczek i obrazów, dowiedzą się m.in. co oznaczają terminy: kolekcja, kolekcjoner, numizmatyk, filatelista. Zajęciom towarzyszą rekwizyty, karty pracy, gra „memory”, puzzle.

• Dlaczego w Wieliczce zbudowano zamek ?/kl. 1-3
Wspólne czytanie fragmentów muzealnej książeczki dla dzieci, odkrywanie zamkowych tajemnic, pokaz multimedialny, łamigłówki i puzzle przybliżą historię Zamku Żupnego, wyjaśniając powody dla których przed wiekami został zbudowany i w 2013 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Z archeologią przez pradzieje Wieliczki / kl. 0-6
W czasie warsztatów uczniowie razem z archeologiem poznają fascynujący świat przeszłości. „Odkryją” zamkowy skarb z epoki brązu, dowiedzą się jak wyglądali dawni mieszkańcy terenów Wieliczki, czym się zajmowali i jak mieszkali.

• Górnicze tradycje i obyczaje /kl. 1-6
Zajęcia w sposób interaktywny przybliżają uczestnikom specyfikę pracy pod ziemią, uczą jakie znaczenie ma godło górnicze, mundur, kto jest patronką górników i jak górnicy obchodzą Barbórkę – swoje największe święto.

• Skały słone jak sól /kl. 1-6, gimnazjum, szkoły średnie
Zajęcia przekazują wiedzę na temat pochodzenia i odmian skał ze szczególnym uwzględnieniem wielickich soli. Uczestnicy poznają różne skały przez dotyk, oglądając ze szkłem powiększającym. Dla pełnej ilustracji tematu posługujemy się plastycznym przedstawieniem historii naszej planety w formie barwnej i bogato ilustrowanej tabeli stratygraficznej. Dzieci wycinają własną „spiralę czasu”, która jest pamiątką z zajęć.

• Polskie zabytki na Liście UNESCO /kl. 4-6, gimnazjum
Uczestnicy spotkania poznają historię wybranych zabytków wpisanych na Listę UNESCO oraz te walory Zamku Żupnego, dzięki którym znalazł się wśród nich.

• Sól na zdrowie?/kl.4-6, gimnazjum
Czy sól jest niezdrowa? Jakie sole możemy spotkać w naszych sklepach? Co powinniśmy jeść aby być zdrowym? Na te i inne pytania uczestnicy poznają odpowiedzi na tych warsztatach. Przy pomocy doświadczeń sprawdzą ile soli spożywają każdego dnia, oraz poznają wiele pachnących ziół, które mogą używać w swojej kuchni.

zamawianie zajęć*

12 289 16 33 | edukacja@muzeum.wieliczka.pl

cena:

6 zł / os.

* Zajęcia odbywają się w godz. 9–15 (ostatnia grupa rozpoczyna zajęcia o godz. 14). Grupom spóźnionym nie gwarantujemy realizacji zamówionych zajęć.

F