Edukacja
Edukacja

Zajęcia w zamku

Oryginalne usytuowanie ekspozycji w Zamku Żupnym stwarza możliwość przeprowadzenia ciekawych i na długo zapadających w pamięci spotkań. Muzeum wykorzystując wskazówki dydaktyczne pedagogów jak również dysponując wykwalifikowaną kadrą, proponuje oryginalną i bogatą tematycznie ofertę dostosowaną do potrzeb różnorodnych odbiorców. w sposób ciekawy poprzez pokazy, zabawę, warsztaty, interaktywne spacery, lekcje, konkursy, plenery plastyczne i imprezy plenerowe – propaguje wiedzę na temat solnictwa w rejonie Wieliczki. Tematy spotkań korespondują z obowiązującym programem szkolnym.

DLACZEGO W WIELICZCE ZBUDOWANO ZAMEK? / kl. 1-3 / NOWOŚĆ

Wspólne czytanie fragmentów muzealnej książeczki dla dzieci, odkrywanie zamkowych tajemnic, pokaz multimedialny, łamigłówki i puzzle przybliżą dzieciom historię Zamku Żupnego, wyjaśniając powody dla których przed wiekami został zbudowany i w 2013 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

KOLEKCJONERZY WIELCY I MALI / kl. 1-3 / NOWOŚĆ

Warsztaty edukacyjne, podczas których dzieci poznają zamkowe kolekcje solniczek i obrazów, dowiedzą się m. in. co oznaczają terminy: kolekcja, kolekcjoner, numizmatyk, filatelista. Zajęciom towarzyszą rekwizyty, karty pracy, gra „memory”, puzzle.

POLSKIE ZABYTKI NA LIŚCIE UNESCO / kl. 4-6, gimnazjum / NOWOŚĆ

Poprzez zabawę w skojarzenia, grę „memory”, układanie puzzli czy „uzupełnianki” i inne środki edukacyjne (w tym prezentację multimedialną) uczestnicy spotkania poznają historię wybranych zabytków wpisanych na Listę UNESCO oraz te walory Zamku Żupnego, dzięki którym znalazł się wśród nich.

SKAŁY SŁONE JAK SÓL / kl. 1-6, GIMNAZJUM, SZKOŁY ŚREDNIE / NOWOŚĆ

Zajęcia przekazują wiedzę na temat pochodzenia i odmian skał ze szczególnym uwzględnieniem wielickich soli. Uczestnicy poznają różne skały przez dotyk, oglądanie ze szkłem powiększającym. Dla pełnej ilustracji tematu posługujemy się plastycznym przedstawieniem historii naszej planety w formie barwnej i bogato ilustrowanej tabeli stratygraficznej. Dzieci  wycinają  własną „spiralę czasu”, która jest pamiątką z zajęć.

W CIENIU ZAMKOWEJ WIEŻY – OFERTA ZWIEDZANIA MIASTA / kl. 4-6, GIMNAZJUM / NOWOŚĆ

Gra miejska – w trakcie zabawy, wędrując wzdłuż historycznych murów Zamku Żupnego, górniczej zabudowy i innych miejsc zakorzenionych w dziejach Wieliczki, uważni poszukiwacze przygód nie tylko „poznają” Wieliczkę sprzed wieków, dowiedzą się o roli zamku w życiu miasta, lecz także odnajdą prawdziwe bogactwo wielickiej ziemi.

Kuchnia z solą i bez / kl. 0-3

Warsztaty edukacyjne przybliżające znaczenie soli dawniej i dziś. Lepienie solniczek z masy solnej, przygotowanie przetworów z dodatkiem soli.

Na rycerskim zamku / kl. 0-6

Spotkanie dotyczące dawnych zamków i mieszkających za jego murami rycerzy – ich codziennego życia, obowiązków, zbroi, broni oraz rycerskich turniejów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy są pasowani na rycerzy.

Król Kazimierz i wielicki zamek / kl. 0-3

Warsztaty edukacyjne, które odpowiedzą na pytanie kim był król, czym się zajmował, kiedy żył Kazimierz Wielki i dlaczego pamięta się o nim w Wieliczce. Na zakończenie zajęć dzieci będą mogły zasiąść na tronie w „stroju królewskim”. Zajęciom towarzyszy pokaz multimedialny i rekwizyty.

Legendy z Wieliczki / kl. 0-3

Spotkanie wprowadzi dzieci w baśniowy świat legend. Dzięki zajęciom interaktywnym (m.in. zabawa w teatrzyk, układanie puzzli, rozsypanki, gra w skojarzenia) dzieci będą mogły przenieść się do tajemniczego i niezwykłego świata, w którym poznają historię „cudownego młynka” oraz dowiedzą się kim była Biała Dama.

Z archeologią przez pradzieje Wieliczki / kl. 0-6

W czasie warsztatów uczniowie razem z archeologiem poznają fascynujący świat przeszłości. „Odkryją” zamkowy skarb z epoki brązu, dowiedzą się jak wyglądali dawni mieszkańcy terenów Wieliczki, czym się zajmowali i jak mieszkali.

Skarby wielickiej ziemi / kl. 3-6

Zajęcia przybliżające oryginalną specyfikę Wieliczki – tajemnicze piękno kopalnianych podziemi oraz miasto i jego zabytki. Zajęciom towarzyszy pokaz multimedialny, rekwizyty i karty pracy.

Od papirusu do CD – romu. Dawne i współczesne formy przekazywania wiedzy / kl. 3-6

W czasie spotkania w muzealnej bibliotece uczestnicy oglądają dokumenty pergaminowe, starodruki, ciekawy program komputerowy… Zajęcia umożliwiają prześledzenie różnych form zapisywania wiedzy od tabliczek, przez pergaminowe dokumenty, druk aż po powszechnie stosowany zapis na CD i DVD.

Skąd się bierze sól? / kl. 4-6, gimnazjum

Wędrówka po świecie śladami produkcji soli dawniej i obecnie, od warzelnictwa w garnkach, panwiach, tężniach (Ciechocinek), „ogrodach morskich” po górnictwo. Zajęciom towarzyszy prezentacja multimedialna, okazy soli z różnych stron świata, modele panwi i studni solankowej oraz karty pracy.

Górnicze tradycje i obyczaje/ kl. 1-6, gimnazjum

Zajęcia w sposób interaktywny przybliżają uczestnikom specyfikę pracy pod ziemią, uczą jakie znaczenie ma godło górnicze, mundur, kto jest patronką górników i jak górnicy obchodzą Barbórkę – swoje największe święto.

zamawianie zajęć*

12 289 16 33 | edukacja@muzeum.wieliczka.pl

cena:

6 zł / os.

* Zajęcia odbywają się w godz. 9–15 (ostatnia grupa rozpoczyna zajęcia o godz. 14). Grupom spóźnionym nie gwarantujemy realizacji zamówionych zajęć.

 • Zamów zajęcia
  12 289 16 33

  edukacja@muzeum.wieliczka.pl

  CENY ZAJĘĆ


  zamek 6 zł

  kopalnia 9 zł + 70 zł/35os.

 • Kalendarium
 • Marzec  2017
  PWŚCPSN
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031 
 • polecamy

   

   

   

  więcej

   

F