Edukacja
Edukacja

Zajęcia w kopalni

Oryginalne usytuowanie ekspozycji zarówno w kopalni soli jak i Zamku Żupnym stwarza możliwość przeprowadzenia ciekawych i na długo zapadających w pamięci spotkań. Muzeum wykorzystując wskazówki dydaktyczne pedagogów jak również dysponując wykwalifikowaną kadrą, proponuje oryginalną i bogatą tematycznie ofertę dostosowaną do potrzeb różnorodnych odbiorców. W sposób ciekawy poprzez pokazy, zabawę, warsztaty, interaktywne spacery, lekcje, konkursy, plenery plastyczne i imprezy plenerowe – propaguje wiedzę na temat solnictwa w rejonie Wieliczki. Tematy spotkań korespondują z obowiązującym programem szkolnym.

 

 

Dla szkół podstawowych klasy 1-3

 • Od kopacza do górnika
  Interaktywny spacer, w czasie którego uczestnicy w formie zabawy zmierzą się z pracami dawnych górników, dowiedzą się jakie umiejętności przydają się w tym zawodzie, podejmą górnicze wyzwania, które są codziennością w tej profesji.

 

 • Solni siłacze
  Zadania z jakimi przyjdzie się zmierzyć uczestnikom zajęć będą związane z dawnymi pracami górniczymi pozwalającymi zostać im solnymi siłaczami.

 

 • Górnicza szychta
  Szychta w kopalni to nic innego jak praca górnika w ciągu jednego dnia. Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę zmierzyć się z pracą dawnych górniczych profesji, takich jak Kopacz, Nosicz, Beczkowy itp., dzieki czemu poznają wielki trud pracy jaki musiał być wykonany, aby „białe złoto” ujrzało światło dzienne.

 

 • Solny detektyw
  Zabawa w detektywów połączona ze zwiedzaniem Muzeum w kopalni. Przed uczestnikami wiele niespodzianek, zadań i zagadek, które pozwolą poznać solne podziemia, wyćwiczyć umysł i ciało.

 


Dla szkół podstawowych klasy 4-8

 

 • Poszukiwanie solnego skarbu
  Połączenie zwiedzania ekspozycji Muzeum z zabawą. Nagrodą jest odnaleziony skarb.

 

 • Podziemne podchody
  Zwiedzanie wraz z poszukiwaniem zaszyfrowanych informacji wskazujących drogę do niespodzianki.

 

 • W solnym labiryncie (klasy 4-6)
  Zwiedzanie połączone z zabawą. Uczestnicy prowadzeni przez podziemne korytarze rozwiązują karty z zadaniami, poznając ciekawostki i ćwicząc spostrzegawczość .

 

 • Górnicze ABC (klasy 7-8)
  „Samodzielne” zwiedzanie ekspozycji podziemnej Muzeum na III poz. kopalni. W odkrywaniu górniczej historii będą pomocne karty edukacyjne i w razie potrzeby podpowiedzi przewodnika.

 

 • Bohaterowie wielickich podziemi
  Uczestnicy biorą udział we współzawodnictwie podzieleni na grupy – „załogi kopalniane”, które w odpowiednich miejscach będą rozwiązywać różne zadania. Punktacja wyłoni zwycięską drużynę

 


 

Dla szkół ponadpodstawowych

 

 • Bohaterowie wielickich podziemi
  Uczestnicy biorą udział we współzawodnictwie podzieleni na grupy – „załogi kopalniane”, które w odpowiednich miejscach będą rozwiązywać różne zadania. Punktacja wyłoni zwycięską drużynę.

 

 • Solny detektyw
  Zabawa w detektywów połączona ze zwiedzaniem Muzeum w kopalni. Przed uczestnikami wiele niespodzianek, zadań i zagadek, które pozwolą poznać solne podziemia, wyćwiczyć umysł i ciało

 

 • Górnicze ABC
  „Samodzielne” zwiedzanie ekspozycji podziemnej Muzeum na III poz. kopalni. W odkrywaniu górniczej historii będą pomocne karty edukacyjne i w razie potrzeby podpowiedzi przewodnika.

 


 

ZAMAWIANIE ZAJĘĆ*
Dział Edukacji: 12 289 16 33

INFORMACJE DODATKOWE
Ilość osób w grupie z opieką: do 30 osób.
Cena: 9 PLN/os. + 70 PLN opłata za przewodnika / grupa
Obowiązkowa obecność 2 opiekunów / grupa
Czas trwania zajęć: 1,5-2 h.
Temperatura w kopalni ok. 13° C

*zajęcia odbywają się w godz. 9-15 (ostatnia grupa zjeżdża do kopalni o godz. 13.00). Grupom spóźnionym nie możemy zagwarantować realizacji zajęć.

 

50% zniżki przysługuje posiadaczom:

 

 

 

 

 

 

F