aktualności

Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja, w czasie której, odwiedzający muzea skupiają się na wybranych 5 obiektach. Najbliższa edycja już 22 kwietnia o 12.00 w Muzeum Żup Krakowskich i ponad 70 muzeach w całej Polsce.

Solniczka porcelanowa z figurką Murzynki, Manufatura w Miśni, XVIII w.W Zamku Żupnym skupimy się na 4 misternie wykonanych solniczkach (z kolekcji liczącej ponad 800 obiektów) i (dla przeciwwagi) ciężkiej salinarnej kasie pancernej z XIX wieku.

W kontemplacji tych niezwykłych obiektów pomoże kustosz Klementyna Ochniak-Dudek, której prawdziwą pasją są solniczki i związana z nimi kultura stołu.

Wstęp bezpłatny.

 

Prezentowane będą solniczki:

  • od Tiffany’ego, Nowy Jork, 1902 r.
  • z majoliki, Włochy, Urbino, 1580 r.
  • z figurką murzynki, Miśnia, XVIII w.
  • z Norymbergi z 1580 r.

dws_logo_2017Jak piszą organizatorzy akcji: „Dzień Wolnej Sztuki organizujemy od 2011 roku. Przez te pięć lat w prawie 60 muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić. 

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. 

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

Więcej o akcji dowiecie się na www.dzienwolnejsztuki.pl

Patroni medialni
This entry was posted in aktualności, edukacja, wykłady, wystawy. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F