aktualności

Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Zapraszamy 9 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich do zwiedzenia komór Aleksandrowice I i II oraz całej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Będzie je można zobaczyć w zorganizowanych grupach po wcześniejszej rezerwacji: 12 289 16 27. Wstęp wolny.

komora Aleksandrowice I, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Zabytkowe komory Aleksandrowice I i II zostały wyeksploatowane w 2. poł. XIX i na pocz. XX w. w dwóch bryłach soli zielonej przy zastosowaniu techniki wrębu ręcznego i strzelania. Ślady eksploatacji zachowane na ociosach stanowią o wartości historycznej komór.

W ramach projektu „Przystosowanie zabytkowych komór Aleksandrowice I i II do pełnienia funkcji muzealno-kulturalnych” realizowanego w latach 2009-2014 wykonano kompleksowe prace górniczo-konserwatorskie.
kaplica pw. Św. Jana Pawła II, Muzeum Żup Krakowskich WieliczkaNastępnie w komorze Aleksandrowice I została udostępniona wystawa poświęcona tradycjom górniczym. Komorę wyposażono w multimedia poszerzające temat wystawy oraz zawierające gry edukacyjne.

Natomiast w komorze Aleksandrowice II urządzono kaplicę pw Św. Jana Pawła II pierwszą multimedialną i tak głęboko położoną kaplicę na świecie.

Na realizację projektu pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także przeznaczono własne dochody Muzeum.

This entry was posted in aktualności. Bookmark the permalink. Both comments and trackbacks are currently closed.
F